Hacivat İle Karagöz İlk Ne Zaman Sahnelenmiştir

Bu yazımızda, Hacivat İle Karagöz İlk Ne Zaman Sahnelenmiştir Kısaca bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

Osmanlı Devleti döneminde, insanların günlük hayatlarında eğlenmek için yaptığı şeyler, günümüzdekine benzese de günümüzden çok farklıydı. O dönemlerde günümüzdeki gibi teknolojiler bulunmadığından dolayı insanlar, kendi kendilerine oluşturdukları çeşitli şeylerle eğlenmekteydiler. Hacivat ve Karagöz oyunu da, bu bağlamda insanların severek takip ettiği ve sürekli olarak üzerine etkinlikler düzenlediği değerlerimizden bir tanesi olmuştur. Günümüzde, hala geçmişi yaşatmak adına pek çok yerde Hacivat ve Karagöz oyunları sergilenmektedir.

hacıvat ve karagöz ile ilgili görsel sonucu

Tarih kitaplarını incelediğimiz zaman, Hacivat ve Karagöz oyununun günümüzdeki halini almasının tarihi olarak 17. yüzyıl civarlarını görmekteyiz. Bunun öncesinde ise Hacivat ve Karagöz’ün ne zaman bulunduğu, nereden geldiği konusunda tarihçiler arasında fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Bu konuda, insanların sahip olduğu çeşitli görüşlerden bahsedelim.

1. Hacivat ve Karagöz oyununun kökeni, Türklerin Orta Asya’da yaşadığı döneme dayanmaktadır. Burada ilk olarak Çinliler tarafından yapılan bu oyun sonrasında Moğollara, sonrasında ise Türklere geçmiştir. Orta Asya çadırlarında oynatılan oyunlara, Kolkorçak denilmekteydi.

2. Yavuz Sultan Selim döneminde Mısır’ın fetih edilmesi ile birlikte, Yavuz Sultan Selim burada bir gölge oyunu izlemiştir. İzlediği oyunu çok beğenen Sultan Selim, derhal sanatçıların gelerek bu oyunu İstanbul’da da göstermelerini istemiştir.

 3. Çingenelerin Anadolu’ya geldiği tarihler ile, Hacivat ve Karagöz oyununun ortaya çıkış tarihi bağdaşmaktadır. Bu yüzden bazı insanlar da bu oyunun çingeneler tarafından Anadolu’ya getirildiğine inanmaktadırlar.

Hacivat İle Karagöz İlk Ne Zaman Sahnelenmiştir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir