Hafızlık Liseleri Kayıtları Yoğunluğu Sürüyor

2016 2017 Eğitim öğretim yılı hafızlık liselerine kayıtlarda patlama yaşandı. Hafızlık liseleri kayıtları ne kadar oldu. İşte detaylar :

İmam Hatip Liseleri bünyesinde bu yıl uygulamaya konulan hafızlık sınıflarına oldukça rağbet gösterildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hafız öğrencilerin ezberlerini unutmamaları amacıyla uygulamaya konulan bu proje ilk yılında beklenenden daha fazla ilgi topladı. İmam Hatip Okulları bünyesinde uygulamaya konulan hafızlık  okulları henüz sadece İstanbul ve Denizli’de mevcut. Konuyla ilgili Bakanlık bu konuda özel eğitim grubu oluşturdu. Türkiye Diyanet Vakfı’nın da burslarıyla destek olacağı bu okullara, birçok ilden istek geldi.

Türkiye’de ilk kez uygulandı

Milli Eğitim’in özel seçerek oluşturduğu grup, hafız öğrencilerle farklı şekillerde ilgileniyor. Hafta için normal müfredatın tamamını öğrenen öğrenciler, haftasonu da herhangi bir ücret talep edilmeden özel eğitim grubuyla hafızlık derslerini sürdürüyorlar. Öğrencilerin bilgileri, Kuran’ı Kerim’i oldukça iyi bilen eğitici grup sayesinde oldukça arttırılıyor. Bu liselerde eğitim gören öğrencilere burs ve iş imkânı da tanınıyor. Öğrencilere, Diyanet Vakfı tarafından eğitimleri süresince burs bağlanıyor. Öğrenciler eğitimlerini tamamlandığında iş sıkıntısı da çekmeyecekler. Bu liselerde eğitim görüp mezun olmuş öğrenciler, Diyanet’in din hizmetleri sınıfında hizmet verebilecekler. Kaliteli ve avantajlı eğitim hizmeti veren bu hafızlık liselerinin Ülkemizde bir çok ilde açılması için yoğun istekler geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir