Hakan Şükür veda mı ediyor

Bu ayın ortasında sunulması beklenen etik ilkelere göre vekiller artık kamu ya da özel sektörde ücretli işlerde çalışamayacaklar.

Bu ayın ortasında sunulması beklenen etik ilkelere göre Kral, programdaki görevinden ayrılacak.

AK Parti, CHP, MHP ve BDP’den birer üyeden oluşan ‘Etik Komisyonu’nun, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sunacağı Siyasi Etik Yasa Taslağı’yla ilgili çalışmasında sona gelindi. Taslak için dünya örnekleri incelenirken,”Milletvekili, milletvekilliğinden başka bir iş yapamaz” diyerek bu konuda katı hükümler getiren Alman modelinden esinlenildi. Öne çıkan bazı etik ilkeler şunlar: TEK İŞLERİ VEKİLLİK OLACAK Milletvekilleri kamu ya da özel sektörde ücretli herhangi bir işte çalışamayacak, milletvekili olduğu süre içinde kendi özel işlerini de yürütemeyecek. Milletvekili seçilenler, seçildikten en geç 3 ay içinde bu işlerini bırakacaklar. Bu konularda etik ihlalinde bulunanlar, önce uyarılacak, ısrar eden kınanacak, ısrarın devamı halinde ise teşhir yaptırımı uygulanacak.

Ancak düzenli olmayan fikir ve sanat eseri üretimi yasak kapsamı dışında tutulacak. Buna göre vekiller; kitap yazma, basında düşüncelerini açıklama, resim ve müzik konserleri gibi fikir ve sanatsal faaliyetlerde bulunabilecek, bununla ilgili sembolik gelir de elde edebilecek. Medya da dahil şirket patronluğu ya da yöneticiliği, televizyon yorumculuğu ya da köşe yazarlığı gibi düzenli gelir elde etmeye yönelik faaliyetler ise yasak kapsamında olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir