Hamilelikte Karın Ağrısı

Gebelikte Karın Ağrıları Nedenleri, Hamilelikte Karın Ağrısının Sebebi

Hamilelikte görülen ağrılar genellikle iyi karakterli ağrılardır ve sık görülebilir.Ancak yine de ilk dönemden son döneme kadar ağrılara dikkat etmek gerekir.Hormonların değişmesine bağlı olarak bağırsaklar gevşeyip yavaşladığı için hazımsızlık ve şişkinliğe bağılı ağrılar normal kabul edilir.

Bu karın ağrıları için yapılması gereken şey yeterli sıvı almak,lifli besinler tüketmek,az ve sık yemektir. Şişkinliğe bağlı karın ağrılarının dışında karnın ve rahmin büyüme ve gerilmesine bağlı olarak komşu dokulara yaptığı bası nedeniyle de ağrı gözlenebilir. Sıklıkla duruşun değişmesiyle ve dinlenmeyle geçebilecek karakterdedir.Gebeliğin son aylarında ise vücutta doğum hazırlıkları başlamıştır ve bu nedenle de ağrı görülebilir.Bu ağrılara da hazırlık ağrıları veya Braxton Hicks ağrıları denir. Bütün bu ağrılar iyi niteliktedir ve normal kabul edilir.

hamilelik ağrıları

İyi karakterdeki ağrılar dışında ise doktor kontrolü ve tedavi gerektiren ağrılar da olabilir ki bunlar anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir.Anne normal zamanda geçirebileceği apandisit,safra yolu tıkanıklığı, pankreatit veya böbrek taşına bağlı ağrılar çekebilir.

Ayrıca gebelikle ilgili olarak ilk üç ay gebelik testi pozitifse fakat rahimde gebelik kesesi oluşmadıysa bir dış gebelik durumuyla karşı karşıya kalınabilir ve bu da hayati öneme sahiptir.Mutlaka bu gibi durumlarda bir hekime ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir