Hans Baldung Hayatı

Hans Baldung Kimdir, Hans Baldung Hayatı Biyografi

Alman ressam. Geleneksel Alman ko­nularını plastik bir dil ve karamsar bir hava içinde işlemiştir.

Schwâbisch-Gmünd’te doğdu. Grien (yeşil) tak­ma adı Strasbourg’da geçirdiği dönemden kalmadır. 1503. dolaylarında Nürnberg’te Albrecht Dürer’in öğrencisi olarak çalıştığı sanılmaktadır. 1507 sıraların­da gerçekleştirdiği çeşitli vitray tasarımlarının yanı sıra, Ulrich Pinder Basımevinin çıkardığı kitapları resimlemeye başladı.

1509’da Strasbourg’a gitti, başa­rılarından dolayı kendisine kentin hemşehriliği veril­di. 1511’de atölyesini Freiburg’a taşıdı. Burada kaldığı beş yıl süresince en olgun yapıtlarını gerçekleştirdi. Freiburg Katedrali’ne yaptığı ünlü mihrap resmi ve portrelerinin en güçlüleri ile sanatında büyük bir yer tutan tahta baskılarının büyük bir bölümü bu döne­min ürünleridir. 1516’da yeniden Strasbourg’a döndü ve yaşamının sonuna değin burada kaldı. 1545’de öldü.

Baldung yapıtlarında yer yer Dürer’in, Matthias Grünewald’m, Lucas Cranach’ın, yaşamının sonları­na doğru da İtalyan sanatının etkisi altında kalmıştır.

Baldung’un son yıllarında gerçekleştirdiği tahta baskılar ise onun bilinçaltı dünyasını yansıtan “aca­yip” ve simgesel bir anlatımın örnekleridir.

  • Eserleri (başlıca): Adı, Ölüm ve Genç Kız, 1503- 1505, Louvre, Paris; Güzellik ve Ölüm, 1509, Sanat Tarihi Müzesi, Viyana; isa’nın Çarmıha Gerilişi, 1512, Devlet Müzesi, Berlin; Freiburg Katedrali mihrap resmi, ykş. 1514; İki Cadı, 1523, Staedel Sanat Enstitüsü, Frankfurt; Gerçek ve Müzik, 1929, Eski Pinakotek Münih; Uç Güzeller, 1540, Prado, Madrid; Kadının Yedi Çağı, 1544, Görsel Sanatlar Müzesi, Leipzig.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir