Hans-Dietrich Genscher Hayatı

Hans-Dietrich Genscher Kimdir,Hans-Dietrich Genscher Hayatı ve Biyografi

(1927)

Alman (FAC) devlet adamı. 1974’ten bu yana dış işleri bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

21 Mart 1927’de Halle yakınlarında Reideburg’ da (bugün DAC) doğdu. Leipzig ve Hamburg üniversitelerinde öğrenim gördü. Öğrencilik yıllarında siyasetle ilgilenmeye başladı. 1945’de Liberal De­mokrat Parti’ye (LDP) üye oldu. 1952’de Federal Almanya’ya geçerek, Bremen’e yerleşti.

Daha sonraki yıllarda Hür Demokrat Parti’ye (FDP) giren Genscher, 1965’te Kuzey Ren-Westfalya temsilcisi olarak Federal Meclis’e (Bundestag) seçildi. 1969’da Brandt’ın başkanlığında, Sosyal Demokrat Parti (SPD)-FDP koalisyonunun oluşturulmasında etkin rol oynadı ve hükumette içişleri bakanı oldu. İçişleri bakanlığı döneminde polis örgütünü yeniden düzenledi, seçmen yaşını 18’e indirdi ve bazı idari reformlar yaptı.1974’te, yardımcılarından birinin DAC ajanı olduğu iddiası üzerine istifa eden Brandt’m yerine Helmut Schmidt geçti. Genscher, Schmidt hüküme­tinde dış işleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevine getirildi. Aynı yıl, FDP başkanlığına seçildi. 1982’de dış işleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevinden istifa eden Genscher, aynı yıl kurulan Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU)-FDP hüküme­tinde eski görevine getirildi.

Haziran 1984’de ikinci kez FDP başkanlığına seçilen Genscher, birkaç gün sonra Şubat 1985’de parti başkanlığından ayrılacağını açıkladı.

  • Eserleri başlıca): Bundestagsreden, 1972, (“Meclis Konuşmaları”); Deutsche Ausserıpolitik, 1977, (“Alman Dış Politikası”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir