Hans-Georg Rauch Kimdir

Hans-Georg Rauch Kimdir, Hans-Georg Rauch Hayatı Biyografi

Alman, karikatürcü. Grafik anlatımı gülmece ögesi olarak kullanmıştır.

Berlin’de doğdu. Wilhelmshaven’de dekoratörlük eğitimi gördü. Bir süre Hamburg Güzel Sanatlar Okulu’na gitti. Öğrenciliği sırasında Weserkurier ve Nebelspalter gibi gazete ve dergilerde yayımlanan karikatürleriyle adını duyurdu. Kısa sürede İngiltere’de Punch, ABD’de de Look gibi dergiler için çizmeye başladı. Karikatürleri ilk kez 1969’da toplu olarak yayımlandı. Yapıtları Hannover’deki Wilhelm Busch Çizgiyle Gülmece Sanatı Müzesi’nde sergilendi. Bunu Münih, Basel gibi kentlerde açtığı sergiler izledi. Rauch, 1975’de ABD’ye gitti, orada da sergiler açtı; kitapları İngilizce olarak yayımlandı. Bugün (1985) Bremen yakınlarında Worpswede adlı küçük bir kentte oturmakta, karikatürcülüğün yanı sıra afiş ressamlığı, kitap resimleyiciliği gibi işlerle uğraşmaktadır.

Rauch, usta bir grafik sanatçısıdır, anlatmak istediklerini yetkin çizimlerle iletir. Sağlam bir derinlik duygusunun egemen olduğu yapıtlarında ince çizgi ve taramalarla çalışır. Küçük küçük çizgi ya da çizgi vuruşlarıyla daha büyük bir yüzey ya da nesne oluşturmayı sever. Gülmecesini de bir araya geldiklerinde kendilerinden farklı bir bütün oluşturan küçük ögelerin ortaya çıkardığı çelişki üstüne kurar. Örneğin bir alanda toplanmış gibi gözüken yüzlerce küçük papaz figürü, ortaya çıplak bir kadın figürünün çıkmasına neden olurlar. Çizgilerini, hem uyandırdıkları imgeler, hem de kâğıt üstüne çizilmiş birer çizgi olarak göstermesiyle Rauch, grafik anlatımı gülmecenin bir parçası durumu­na getirmiş, böylece de çağdaş yazısız karikatüre yeni ve ilginç anlatımlar kazandırmıştır.

Eserleri (başlıca): Rauchzeichen, 1969, (“Duman İşa­retleri”); Die scbmeigende Mehrheit, 1974, (“Suskun Çoğun­luk”); Die Striche Kommen, 1978, (“Çizgiler Geliyor”); Heitere Cartoons, 1981, (“Neşeli Karikatürler”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir