Harp Akademileri Nedir – Nasıl Girilir

Harp Akademilerinin Özellikleri, Harp Akademileri Hakkında Bilgi

Harp Akademilerine Nasıl Girilir

Harp akademileri, silahlı kuvvetlerin kur­may Subay gereksinimini karşılayan askeri eğitim kurumu. Lisansüstü öğretim kurumu niteliğindeki bu okullarda kara, deniz ve hava harp okulu çıkışlı subaylara bilim ve uzmanlık eğitimi verilir.

Her türlü askeri birlikte ve karargâhlarda görev yapabilecek kurmay subay yetiştiren ve onları komutanlık görevlerine hazırlayan harp akademilerinin ilki 1810’da Prusya’da kuruldu. Pek çok ülkenin örnek aldığı ve alanındakilerin en yetkini sayılan bu okula, soylu ailelerin gençlerinin kabul edildiği 10 harp okulunu bitiren subayların en başarılı­ları alınıyordu. Avrupa’nın en yüksek dü­zeydeki askeri eğitimi Berlin’deki bu okul­da veriliyordu.

Daha sonra önemli değişikliklere uğra­makla birlikte, kara Avrupa’sındaki birçok ülke harp akademilerinin kuruluşunda Prusya örneğini izledi. Fransa’daki Savaş Akademisi de (1815) bunlardan biridir. Bu akademiye sınavla seçilen, albay rütbesindeki subaylar kabul edilir. İngiltere’ de harp okulu çıkışlı subaylara lisansüstü öğretim daha çok Cambridge gibi üniversitelerde verilmektedir. Ayrıca seçilmiş subayların üst düzey strateji ve siyaset eğitimi gördüğü İmparatorluk Savunma Yüksekokulu var­dır. ABD’de ise askeri eğitim sisteminin en üst kurumu kara, hava ve deniz subaylarına üst düzeyde strateji ve siyaset eğitimi veren Ulusal Savaş Akademisi ve seferberliğin ekonomik yönlerinin incelendiği Silahlı Kuvvetler Sanayi Yüksekokulu’dur. Bunla­rın yanı sıra ABD’li subaylara üniversiteler­de de bilim ve uzmanlık eğitimi verilmek­tedir.

Türkiye’de Kara, Deniz ve Hava Harp akademileri. Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Harp Akademileri Komutanlığı bün­yesinde yer almaktadır. Harp akademileri­ne Kara, Deniz ve Hava Harp okullarını bitirdikten sonra Silahlı Kuvvetler’de en az 7 yıl hizmet veren subaylar arasından, her yıl açılan yarışma sınavını kazanan adaylar alınır.

Türkiye’deki harp akademilerinin en eski­si Kara Harp Akademisi’dir. İlk uygulama, 1848’de Mekteb-i Harbiye’de iki yıllık erkân-ı harbiye sınıflarının açılmasıyla başla­dı. Mekteb-i Harbiye’yi bitiren subaylar, bu sınıflarda da öğrenim gördükten sonra “kol­ağası” (önyüzbaşı) rütbesiyle silahlı kuvvet­lere katılırlardı. 1909’da ise Yıldız Sarayı’n- da Erkân-ı Harbiye Mektebi oluşturuldu. Bu okul Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Riya- seti’ne (Genelkurmay Başkanlığı) bağlandı. I. Dünya Savaşı (1914-18) ve Kurtuluş Savaşı (1919-22) sırasında Erkân-ı Harbiye Mektebi’nde öğrenim önemli ölçüde aksadı. 13 Ekim 1923’te Beyazıt’ta Mekteb-i Âli-i Askeri adıyla yeniden düzenlendi; 1924’te yeniden Yıldız’daki yapıya taşındı; 1928’de ise Harp Akademisi adını aldı.

1887’de Mekteb-i Bahriye’de de (Deniz Harp Okulu) bir kurmay sınıfı açılmıştı. Bu sınıf 2 Kasım 1930’da Harp Akademileri bünyesinde Deniz Harp Akademisi’ne dö­nüştürüldü. Bunu 1 Kasım 1937’de Hava Harp Akademisi’nin kuruluşu izledi.

II. Dünya Savaşı sırasında, 1941’de Anka­ra’ya taşman Harp Akademileri 1946’da yeniden istanbul’da Yıldız’daki yapıya yer­leşti. 1942-47 arasında Harp Akademileri’ndeki eğitimde İngiliz ve ABD’li uzmanlar­dan yararlanıldı. 1948 sonrasında da eğitim­de ABD sistemi benimsendi. 1953’ten sonra eğitim iki yıl süreli olarak düzenlendi. Birinci yılda taktik, ikinci yılda ise kuvvet düzeyinde eğitim ve inceleme çalışmaları yapılmaktadır. 1975’te Ayazağa’daki yeni binasına taşman Harp Akademileri’nde, kurmaylık eğitimi dışında akademi öğrencisi olmayan subaylara bir ay süreli “Akademi Hazırlık Kursu” ve altı ay süreli “Özel Komuta ve Karargâh Subay Kursu” verilir. Komutanlık bünyesinde ayrıca 1952’de ku­rulan Milli Güvenlik Akademisi, 1954’te kurulan Silahlı Kuvvetler Akademisi ve 1961’de oluşturulan Kurslar Komutanlığı gibi birimler bulunmaktadır.

Harp akademileri nasıl girilir ve harp akademileri özellikleri nedir hakkında bilgi verdik.

5 thoughts on “Harp Akademileri Nedir – Nasıl Girilir

 • 28/02/2019 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  burnumun üstünde dikiş izi var sıkıntı olurmıu

  Yanıtla
 • 31/12/2017 tarihinde, saat 18:22
  Permalink

  Harp akademisine nasil girilir lise olarakta giriliyor mu

  Yanıtla
 • 16/12/2015 tarihinde, saat 18:01
  Permalink

  harp okuluna (lise) kızlar girebiliyormu

  Yanıtla
 • 09/02/2015 tarihinde, saat 00:09
  Permalink

  şu anda sivil bir lisede eğitim görmekteyim ama mezun olduktan sonra harp akademisine gitmek istiyorum bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Yanıtla
  • 03/04/2018 tarihinde, saat 22:06
   Permalink

   1. olarak kzılar harp okuluna alınıyor.2. olarak daha harp okulunu bitirmeden harp akademisine geçemessin Zaten harp akademisi zorunlu değil.Sadece daha yüksek rütbeli olmak istiyorsan giriyosun.Yani önce harp okulnu bitircen teğmen olcan.Sonrta kurmay yüzbaşı olmak istersen harp akademisine girceksin

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir