Hava kirliliğinin nedenleri nelerdir

Hava kirliliği nedenleri, bu yazımızda hava kirliliğini önlemek için ne yapabiliriz hakkında bilgi veriyoruz.

Hava kirliliğinin başlıca nedeni fosil yakıtların gereğinden fazla kullanılmasıdır. Dünya’da nüfusun kalabalık olduğu şehirlerde hava kirliliği çok fazladır. Çünkü insanlar daha çok araba ve yakacak kullandıkları için havanın kalitesini düşürürler. Bununla birlikte her yakıtın kullanılması da hava kirliliğini etkileyen bir faktördür. Kaliteli kömür yerine kalitesiz kömür kullanımı havaya daha fazla karbonmonoksit salınmasına neden olur ve bu da havayı kirleten bir faktördür.

İkinci bir neden ise eksoz gazıdır. Arabaların karbon emisyon ölçümlerinin doğru yapılmaması veya arabalarda kalitesiz yakıt kullanımı sonucu büyük oranda eksoz salınımı olduğu için hava kirlenebilir.

Soba ve kalorifer kullanımı arasındaki farklar da hava kirliliğini etkiler. Doğalgaz doğru kullanıldığı zaman en çevreci yakıttır. Ancak kömür ve odun kullanılarak yakılan sobalar doğalgaza göre daha fazla karbonmonoksit salgıladığı için hava kirliliğini arttırır. Artık şehirlerde soba yerine doğalgaza geçildiği için hava kirliliği nispeten azaltılmıştır.

indir

Hava Kirliliğinin Sonuçları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir