Henri Labrouste Kimdir

Henri Labrouste Kimdir, Henri Labrouste Hayatı Biyografi

Fransız, mimar. Yapıtlarıyla çağdaş mimarlığın gelişmesine katkıda bu­lunmuştur.

Paris’te doğdu. Fontainebleau’da öldü. Mimarlık eğitimini yaptığı Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nde Jean Baptiste Le Bas (1782-1867) ile Leon Vaudoyer’ nin (1803-1872) öğrencisi oldu. 1824’de Akademi’yi bitirdi ve Roma Ödülü’nü kazandı. 1824-1834 arasın­da Roma’da kaldı, Güney Avrupa’yı gezdi.

Paris’e döndükten sonra 1830-1856 arasında Akademi dışında oluşmuş bir tür özel mimarlık okulu niteliğindeki bağımsız işliklerden birinin yönetimini üstlendi. Mimarlıkta akılcı yaklaşımı savunan bu işlik kısa bir süre içinde Fransa’daki akılcı akımın merkezi durumuna geldi. Akademi çevrelerince küçümsemek amacıyla ona takılan “akılcı okul” adıyla ün kazandı. Labrouste burada daha ilerde donatılı betonu (beto­narme) ilk kullanan mimarlardan biri olan Anatole de Baudot (1834-1915) ile kuramcı Guadet’nin öğretme­ni oldu.

Akademi’de savunulan kimi ilkelere karşı çıkan Labrouste, yaşamının ancak son döneminde önem taşıyan yapıların tasarımını üstlenmiştir. Bu yapılar arasında en çok üstünde çalıştığı kitaplıklarda demir gibi yeni gereçlerden birini kullanarak, mühendislerin dışında yeni bir bireşime bilinçli olarak yönelen ilk mimarlardan biri olmuştur. En ünlü yapıtları Sainte Genevieve Kitaplığı ile Fransız Ulusal Kitaplığı’dır. Geçmişi daha eskilere giden kitaplıklar, 19. yy’da açık kitaplık gibi yeni bir nitelik kazanmıştı. St. Genevieve Kitaplığı bu tür ilk genel kitaplıklardan biridir. Okuma salonunda 420 kişilik oturma yeri vardır.

  • Eserleri (başlıca): Sainte Genevieve Kitaplığı, 1843- 1850, Paris; Fransız Ulusal Kitaplığı, 1855-1875, Paris.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir