Hicret Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir

Bu yazımızda, Hicret Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Hicret Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir ile ilgili görsel sonucu

Hz. Muhammed’e peygamberlik görevi tebliğ edildiği dönemde, onun yaşadığı yer olan Mekke içerisinde insanlar cahiliye dönemini yaşamaktaydı. Bu dönemde halk içerisinde her türlü kötülük, zorbalık bulunuyor, insanlar kendi yarattıkları putlara tapınıyorlardı. Böyle bir dönem içerisinde Allah’ın sözünü tebliğ eden Hz. Muhammed’in izini sürmeyi isteyen insan sayısı arttıkça, Mekke’nin ileri gelenleri bu durumdan rahatsız olarak Müslümanlara ağır zulümler etmeye başlamışlardır.

Müslümanların dinlerini daha iyi şekilde yaşamaları ve güven içerisinde yaşam sürdürmeleri adına Medinelilerle anlaşma yapılmıştır.

Bunun üzerine hicretin yapılacağı gece, Hz. Ali, Hz. Muhammed’in yatağına yatarak hedef şaşırtmıştır. Bu sırada Hz. Ebubekir ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, diğer Müslümanların ardından gizlice şehri terk etmiştir.

Bunu fark eden müşrikler, peygamber efendimizin ardından onu öldürmeleri için insan yollamış olsalar da peygamber efendimiz, Sevr Mağarası’na saklanmış ve burada mucize eseri bir örümceğin ördüğü ağ sayesinde kurtulmuş ve Medineye ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir