Huayna Capac Hayatı

Huayna Capac Kimdir, Huayna Capac Hayatı Biyografi

İnka imparatoru. İspanyol istilası ön­cesi parlak dönemin son imparato­rudur.

Doğum yeri ve tarihi bilinmeyen Huayna, Quito’da (bugün Ekvador) öldü. 1493’de babası Topa’nın ölümü üzerine çocuk yaşta imparator oldu. Bu sırada İnka uygarlığı en parlak döneminim yaşıyordu. Ege­menliğini daha çok barış içinde sürdüren Huayna, yaşamının son döneminde, doğduğu Tumipampas bölgesinin bulunduğu Quito’yu ele geçirdi. İnka İmparatorluğu böylece bugünkü sınırlarla kuzeyde Kolombiya’dan başlayarak, güneyde tüm .Peru’yu, Kuzey Şili’yi ve Kuzey Arjantin’i kaplayan, doğuda Bolivya’ya uzanan bir uygarlık durumuna geldi. Huayna çok fazla genişlemiş imparatorluğun yöneti­mini kolaylaştırmak amacıyla Quito’da ikinci bir başkent kurdu.

Bu sırada, 16.yy başında Güney Amerika’ya ayak basan İspanyollar, Yukarı Peru’yu (bugün Boliv­ya) ele geçirmişler ve La Plata’da bir yerleşim bölgesi kurmuşlardı.

İspanyollar’ın Avrupa’dan taşıdıkları bulaşıcı bir hastalık (çiçek ya da kızamık) Cuzco bölgesine yayıldı. Bunun üzerine Huayna başkent Cuzco’ya gitmek üzere yola çıktı. Ancak Quito’ya vardığında salgın bu bölgeye de yayılmıştı. Hastalığa yakalanan Huayna burada öldü. Huayna’ nın tahtın varisini geleneklere uygun biçimde belirle- yemeden ölmesi oğulları arasında savaşa yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir