Hugo Dingler Kimdir

Hugo Dingler Kimdir, Hugo Dingler Hayatı Biyografi

Alman felsefe tarihçisi. Bilimsel felse­fenin gelişmesinde önemli katkıları olmuştur.

7 Temmuz 1881’de Münih’de doğdu, 29 Haziran 1954’te orada öldü. Orta öğrenimini Münih’te, yük­sek öğrenimini Göttingen Üniversitesinde bitirdi. 1907’de Münih Üniversitesinde felsefe doktoru sanı­nı kazandı. 1912’de aynı üniversitede doçent, 1920’de profesör oldu, 1932’de Darmstadt Yüksek Teknik Okulunda görev aldı.

Dingler, felsefeye Mach’ın başlattığı bilimsel yöntemle yaklaştı, bütün çalışmalarını bilimsel felsefe sorunları üzerinde yoğunlaştırdı. Özellikle fizik ve matematik yöntemlerine dayalı bir felsefe anlayışını benimseyen Dingler için önemli olan, gerçeklik bilgi­sine giden yolu herkese açabilmek, genel geçerlik taşıyacak nitelikte bir bilim yöntemi uygulayarak felsefe sorunlarını çözmeyi başarmaktır. Bu yöntem kesin bilgiye götürecek olan temelleri bulmak içindir. Bu temeller de ancak doğa bilimlerinde bulunabilir. Bu nedenle felsefenin doğa bilimlerine dayanması gerekir.

  • Eserleri (başlıca): Die Grundlagen der Naturphilo- sophie, 1913, (“Doğa Felsefesinin Temelleri”); Die Grund­lagen der Physik, 1919, (“Fiziğin Temelleri”); Der Zusam- mebruch der Wissenschaft und der Primat der Philosophie, 1926, (“Bilimin Çöküşü ve Felsefenin Oncelliği”); Das Experiment, sein Wesen und seine Geschichte, 1929, (“Deneyin1. Yapısı ve Tarihi”); Philosophie der Logik und Arithmetik, 1931, (“Mantık ve Aritmatığin Felsefesi”); Geschichte der Naturphilosophie, 1932, (“Doğa Felsefesi­nin Tarihi”); Die Methode der Physik, (“Fiziğin Yön­temi”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir