Hulusi Efendi Kimdir

Hulusi Efendi Kimdir, Hulusi Efendi Hayatı Biyografi

Türk, hattat. Nesta’lîk yazının son dönem ustalarındandır.

Mehmed Hulusi Yazgan İstanbul’da doğdu, aynı kentte öldü. İstanbul’da Darüşşafaka öğretmenlerin­den Hafız Mustafa Efendi’nin oğlu idi. ilköğrenimini Sultan Selim İlkokulu’nda yaparak babası gibi hafız oldu. Ölümüne değin Sultan Selim Camii’nde müez­zinlik etti. Aynca, Darüşşafaka’da ve I. Dünya Savaşı sırasında Medresetülhattâtîn’de (Güzel Yazı Okulu) nesta’lîk yazı konusunda ders verdi. Farsça’yı iyi bildiği ve iyi öğrenim gördüğü için Mevlânâ’nın Mesnevî’sini okuttu ve bu nedenle mesnevîhân unvanını aldı.

Küçük yaşta, önce okulda Hattat Osman Efendi’ den, sonra Muhsinzade Abdullah Bey’den meşk ederek sülüs yazıyı öğrendi. Çarşambalı Arif ve Hüseyin Hüsnü beylerle de nestalik yazıyı çalıştı. Daha sonra dönemin en büyük ustası Sami Efendi’ye giderek bu yazının inceliklerini öğrendi.

Temiz ahlaklı ve feragat sahibi bir kişi olan Hulusi Efendi çevresinde çok sevilip sayılan bir insandı. Yapıtlarının sayısı pek çoktur. Bunların bir bölümü müzelerde ve özel koleksiyonlardadır. Sâmî Efendi’den sonra 20. yy’ın en usta nesta’lîk hattatla­rından sayılmaktadır. Sülüs yazı da yazmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Tevekkeltü alallah levhası, Sultan Selim Camii, İstanbul; Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi levhası, Guraba Hastanesi girişi, İstanbul; Keşeffeddücâ bi-cemâlihî levhası, Sultan Ahmet Camii, İstanbul; Hakimiyyet Milletindir levhası, Birinci Büyük Millet Meclisi, Ankara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir