Hz. İbrahim (a.s) ve Kurban İbadeti Hakkında Bir Araştırma Yapınız

Bu yazımızda, Hz. İbrahim (a.s) ve Kurban İbadeti Hakkında Bir Araştırma Yapınız Kısaca bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

İnsanlar arasında özellikle eski dönemlerde, kan dökerek tanrılara yakarışta bulunma inancı her daim olmuştur. Maya, Aztekler gibi çok ilkel toplumlar, yaptıkları çeşitli ritüellerde insanlar veya hayvanlar kurban ederek tanrılardan dileklerde bulunmuşlardır.

Bizlerin dinine göre ise bu durum, Hz. İbrahim(a.s) ile başlamıştır. Hz. İbrahim’in bir çocuğu olmuyordu ve bu sebepten dolayı Allah’a, bir gün çocuğu olursa onun için kurban edeceğini söylemekteydi. Bir gün, Hz. İbrahim’in çocuğu olur ve rüyasında bir melek, ona tıpkı söz verdiği gibi çocuğunu kurban etmesi gerektiğini tebliğ etmiştir. Bunun üzerine Hz.İbrahim(a.s), çocuğunu çok seviyor olmasına rağmen onu Allah için kurban etmeye karar kılmıştır. Tam çocuğunu kurban edecekken bir melek onu durdurarak bunun sadece bir test olduğunu söylemiştir ve Allah’ın gönderdiği hayvanları, onun için kurban edebileceğini bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir