Hz. Muhammed Ne Tür Eğitim ve Öğretim Etkinliklerinde Bulundu

Hz. Muhammed ne tür eğitim ve öğretim etkinliklerinde bulundu

Peygamberimiz Medine şehrinde bulunduğu süre içinde İslam aleminin eğitimine ve öğretimine yardımcı olacak olanaklar sunmuştur. Örneğin namaz kıldıktan sonra mescitte çevresindeki insanlarla sohbet ederdi ve o insanlara kutsal kitabın yeni inan ayet ve surelerini okurdu, anlamlarını izah ederdi. Halka ahlakla ve dinle ilgili nasihatta bulunurdu.

Eğitimle ilgili etkinliklerde Suffenin yeri ayrıydı. Burada peygamberimiz dışında okumayı yazmayı öğreten başka insanlar da bulunurdu ve Suffede kalanlar vakitlerinin çoğu kısmını bilimle ilgili bilgiler edinerek değerlendirirdi. Ayetleri ve sureleri ezberleyip bunların açıklamalarını Hz. Muhammedden dinlerlerdi. Peygamberimiz bu Suffede eğitim gören kişileri ise Medine dışına, başka insanlara ilim öğretmeye gönderirdi. Aynı zamanda bu insanları Arapça dışında başka lisanlar da öğrenmeye teşvik edip o insanları İslamın başka ülkelere yayılmasında yardımcı olarak göndermiştir.

Peygamberin eğitim ve öğretimle ilgili bir diğer çalışması da insanlara okuma ve yazmayı öğretmek olmuştur. İslam toplumunun okuma ve yazmayı bilen, bilgili toplumlar olması için çabalamıştır. Mesela Bedir Savaşı’nda yakalanan ve esaret altında tutulan insanları 10 müslümana okuma ve yazma öğretmeleri koşuluyla salıvermiştir. Bu sayede İslam toplumunda okuma ve yazma bilenlerin oranı artmış ve kültür seviyesi yükselmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir