İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Nasıl Yapılır – Yapılırmı

Bu yazımızda ikinci öğretim öğrencilerine yönelik merak edilen birtakım sorulara yanıtlar vereceğiz. Bilindiği üzere ikinci öğretimi birinci öğretimden ayıran 2 önemli faktör vardır.

1- Eğitim – Öğretim akşam üstü,akşam ya da gece yapılır.

2- Birinci öğretime göre harç ücretleri biraz daha fazladır.

Peki, biz puan yetersizliğinden ya da şartlardan dolayı diyelimki ikinci öğretimi yazdık. Peki üniversiteyi okurken birinci öğretime geçiş yapabilirmiyiz. Ya da yukarıdaki 2 maddenin ikisinden de kurtulabilir miyiz?

Eğer amacınız ikinci öğretime verdiğiniz yüksek harç ücretinden kurtulmak ve birinci öğretimler gibi düşük harç ödemek ise, size en kestirme yol olarak şunu önerebiliriz: Sınıf kontenjanında başarı sırası olarak %10’luk dilime girmek. Evet diyelimki sınıfınızda 50 kişi var. Eğer siz dönem sonu not ortalaması olarak ilk 5in içerisine girerseniz, bir sonraki yılın aynı döneminde yüksek harç ücreti ödemezsiniz.

İkinci bir yol ise şu: 2. Sınıftan sonra (puanınızın kırılmaması için 2. sene girmek gerekir) Üniversite sınavına girerek aynı bölümün 1. öğretimini kazandığınız takdirde 3. sınıfa 1. öğretimden devam edebilirsiniz. Bu durumda yerleştiğinize dair sonuç belgesiyle üniversitenin kayıt tarihinde gidip 1. öğretime 1. sınıfa kayıt olursunuz. Daha sonra ilk iki sınıftaki not çizelgenizi(transkrip) öğrenci işlerine ibraz ederek, 3. sınıfa geçiş(intibak) yapmanızı sağlarsınız.

Yine bu şekilde yaparsanız birinci öğretim öğrencilerinin arasında okumaya devam edersiniz,eski arkadaşlarınızla devam edemezsiniz.

Yine bu yöntemde dilerseniz Üniversite sınavına girdikten sonra başka bir üniversitenin aynı bölümünü(1. Öğretim) tercih ederek oraya da 3. sınıftan olmak üzere devam edebilirsiniz. Tabi başka üniversiteyi düşündüğünüz takdirde, önceki üniversitedeki ders geçme barajıyla kayıt yaptıracağınız üniversitedeki ders geçme barajının uyuşmasına önem veriniz. Aksi takdirde, sonraki üniversitenin ders geçme barajının altında kalan 1. ve 2. sınıf derslerinizi tekrar alttan almak zorunda kalırsınız.

Telif Hakkı: Eokulegitim.com

Kaynak Gösterilmeden alıntı yapılamaz

82 thoughts on “İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Nasıl Yapılır – Yapılırmı

 • 01/09/2018 tarihinde, saat 19:10
  Permalink

  2 ögretimden gündüze geçince ücret ödüyor muyuz ve geçmesi zor mu?

  Yanıtla
 • 05/07/2018 tarihinde, saat 12:07
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar ben hazırlık öğrencisiydim ve 1. Sınıfa geçtim 1.ogretime geçmek için puanından tutuyor nasıl bir yol izlemeliyim bilen varsa yardımcı olabilir mi

  Yanıtla
 • 29/01/2018 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar ben üniverte 1.sınıf 2.ögretim öğrencisiyim sınıf birincisiyim ama bi dersten kaldım 1.ögretime geçiş yapabilirmiyim?

  Yanıtla
  • 04/04/2018 tarihinde, saat 21:22
   Permalink

   Geçersin cok rahat

   Yanıtla
  • 16/07/2018 tarihinde, saat 14:01
   Permalink

   hayır dersten kalmaman gerekiyor diye biliyorum

   Yanıtla
 • 27/11/2017 tarihinde, saat 19:46
  Permalink

  İyi akşamlar benim yatay geçiş yapmak istediğim üniversitenin aynı bölümünde 2.öğretim yok sizin bahsettiğiniz 2.yoldaki gibi 2.sınıfta sınava girip o üniversitenin 1.öğretimine yerleşe bilirmiyim 3.sınıftan devam edermiyim yine ilginiz için teşekkürler

  Yanıtla
 • 06/10/2017 tarihinde, saat 00:01
  Permalink

  Meraba ben 2. Öğretim okuyorum başka şehire geçiş yapmak istiyorum ama gitmek istediğim şehirin ikinci öğretimi yok yinede geçiş yapabilirmiyim

  Yanıtla
  • 02/07/2018 tarihinde, saat 13:34
   Permalink

   Bi çaresini buldunuz mu aynı durum bendede var

   Yanıtla
 • 12/09/2017 tarihinde, saat 00:15
  Permalink

  Merhaba ben ikinci öğretim öğrencisiyim okuduğum bölümde bi çok kişi kurumlar arası yatay geçişle başka üniversite ye geçtiler şuan sınıf mevcudu 5 kişi civarı görülüyor bu 5 kişiyi normal öğretime alırlar mı alırlarsa nasıl olur veya normal öğrenim geçişi için ne yapmamız lazım bizi yani bu 5 kişiyi normal öğretime almaları için lütfen cevap verin !!!!

  Yanıtla
 • 09/09/2017 tarihinde, saat 12:35
  Permalink

  Merhaba ben besyo 2. öğretim için kayıt hakkı kazandım. Kayıt için 500 tl harç ücretini yatırdım. Ama yedeklerden 1 öğretime geçiş yapabildim. Yatırdğım harç ücretini geri almanın bir yolu var mı ?

  Yanıtla
 • 18/08/2017 tarihinde, saat 12:46
  Permalink

  2.sınıfa gectim ve 2.öğretimdim tekrar sınava girip aynı okulun 1.öğretimine geçtim.Kaydım yapıldı şu an .Ama 1.sınıf notlarım gözükmüyor sistemde.Tekrar 1.sınıftan başlamam dimi?Yardımcı olursanız cok sevinirim.

  Yanıtla
  • 27/08/2017 tarihinde, saat 20:26
   Permalink

   İlk sınıfa ait not çizelgesini öğrenci işlerine vermeniz gerekiyo diye yazmışlar onuda yaptığınız halde görünmüyorsa öğrenci işlerine sormanız sizin için daha iyi olur

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir