Ingeborg Bachmann Kimdir

Ingeborg Bachmann Kimdir, Ingeborg Bachmann Hayatı Biyografi

Avusturyalı şair ve yazar. Varoluşçu felsefeye bağlı olarak lirik şiirler yazmıştır.

25 Haziran 1926’da Klagenfurt’da doğdu. 1945- 1950 arasında Graz ve Viyana’da felsefe öğrenimi gördü. Doktora tezini Wittgenstein ve Heidegger üzerine yazdı. Bir süre Viyana’da yayımlanan bir dergide çalıştı. 1953’de, II. Dünya Savaşı sonrasında devrimci Alman yazarları tarafından kurulan “Grup 47” hareketine katıldı. Avrupa ve Amerika’yı dolaşan Bachmann, edebiyat doçenti olduktan sonra Frank­furt Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 17 Ekim 1973’de Roma’da öldü.

Felsefe eğitimi nedeniyle Wittgenstein ve Heidegger’den etkilenen Bachmann’ın 1953’de Die ges- tundete Zeit (“Belirlenmiş Zaman”), 1956’da Anrufung des grossen Baren (“Büyük Ayının Çağrısı”) adlı şiir kitapları yayımlandı. Varoluşçu felsefe çerçe­vesinde yazılan bu lirik şiirler, şairin sorunlarını, özellikle de iletişim sorununu işleyen itiraf dolu şiirlerdir. Bu iki şiir kitabıyla oldukça ilgi toplayan ve Avusturya şiirinde entelektüel lirizmin öncüsü olarak tanınan Bachmann’ın Der gute Gott von Manhattan (Manhattan’m iyi Tanrısı) adı altında topladığı radyo oyunları ve Das dreissigste Jahr (Otuz Yaş) adlı çok beğenilen bir öykü kitabı vardır.

Heidegger var oluş­çuluğunun etkilerini taşıyan Das dreissigste Jahr, otuz yaşma değin kendisiyle hiç yüzleşmeden, hazır bulduğu belli kurallar içinde yaşamanın oluşturduğu kapanın farkına varan bir kadının kendisiyle hesaplaş­masını ele alır. Bachmann, ayrıca, italyan şair Giuseppe Ungaretti’den çeviriler yapmış ve Hans Werner Henze ile birlikte bestecinin Prinz Friedrich von Homburg operasının librettosunu hazırlamıştır. Bir kadının hayalinde yarattığı bir erkeğe olan aşkını deneysel bir üslupla anlatan Malına (1971) yazarın son yapıtıdır.

Eserleri (başlıca): Şiir: Die gestundete Zeit, 1953, (“Belirlenmiş Zaman”); Anrufung des grossen Baren, 1956, (“Büyük Ayının Çağrısı”). Radyo Oyunu: Der gute Gott von Manhattan, 1958, (Manhattan’m İyi Tanrısı). Öykü: Das dreissigste Jahr, 1961, (Otuz Yaş). Roman: Malina, 1971.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir