İpek Dokuma Fabrikalarının Akdeniz Bölgesinde Kurulmasının Sebepleri

İpek dokuma fabrikaları neden akdeniz bölgesinde açılır, bu yazımızda sizlere ipek dokuma fabrikalarının akdeniz bölgesinde açılmasının nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemizde en çok ipek fabrikası Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Çünkü en çok ipek böceği yetiştiriciliği bu bölgede yapılmaktadır ve ipek yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlere yakın bölgelerde fabrikaların kurulması gayet doğaldır. Ayrıca ipek çok değerli bir malzemedir ve dünyada önemli kıyafetler hep saf ipekten dikilmektedir. Maliyetinin düşürülmesi ve kârının yükseltilmesi açısından ipek dokuma fabrikaları genellikle akdeniz bölgesinde açılmıştır.

Ülkemiz Çin’den sonra en çok ipek böceği yetiştiriciliği yapan ülkedir. İpek böceği yetiştiriciliğinin en çok yapıldığı bölge ise Marmara Bölgesi’dir. Ancak en çok ipek dokuma fabrikası Akdeniz’de bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise üretilen ipeklerin buradan limanlar yardımıyla Avrupa pazarına satılmasıdır. Bu sayede üretici ihracatla daha fazla para kazanmaktadır. Akdeniz limanları sayesinde ülkemizde üretilen ipek kumaşlar dünyanın dört bir yanına gemilerle taşınmaktadır. Böylece hem nakliye fiyatı hem de maliyetler düşer. Ayrıca pamuklu dokumacılık da bu bölgede yoğun olarak yapıldığı için genellikle üreticiler bu bölgelerde fabrikalar kurmayı tercih etmektedir.

indir (5)

İpek Dokuma Fabrikalarının Akdeniz Bölgesi’nde Açılmasının Nedenleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir