Irving Langmuir Hayatı

Irving Langmuir Kimdir, Irving Langmuir Hayatı Biyografi

ABD’li kimyacı. Sanayi kimyasına ilişkin buluşları ve yüzey kimyasına yönelik çalışmalarıyla tanınır.

31 Ocak 1881’de New York’ta doğdu, 16 Ağus­tos 1957’de Massachusetts Eyaleti’nin Falmouth ken­tinde öldü. 1903’de Columbia Üniversitesi’nden meta­lürji mühendisliği diplomasını, 1906’da Almanya’daki Göttingen Üniveısitesi’nden Nernst’in denetiminde kimya doktorasını aldıktan sonra ABD’ye dönerek, bir süre Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde ders verdi. 1909’da göreve başladığı General Electric Company’ nin Schenectady’deki laboratuvarında kırk bir yılını kimya ve fizik araştırmalarına adayan, 1950’de emekli olduktan sonra da ölünceye değin bu kuruluşun danışmanlığını yapan Langmuir, 1932’de Nobel Kim­ya Ödülü’nü alan ilk sanayi kimyacısı oldu. Fizik ve kimyaya değerli katkıları nedeniyle, ABD Ulusal Bilimler Akademisi ve Londra’daki Royal Society başta olmak üzere pek çok bilim kuruluşunun üyeli­ğine seçilmiş, 15 üniversiteden onur doktorası almış ve Royal Society’nin Hughes madalyası (1918) ile birlikte birçok ödül kazanmıştır.

Langmuir daha çok sanayi uygulamasına yönelik projeler yürütmüş ve 63 buluşunun patentini almış olmakla birlikte, uzun ve verimli araştırmacılık yaşa­mında vakum fiziğinden yüzey kimyasına dek çok çeşitli alanlara da katkıda bulunmuştur. General Electric’teki ilk yıllarında, elektrik ampullerinde kul­lanılmakta olan karbon filamanın kısa sürede yanma­sını önleyerek ampulün ömrünü uzatmak için araştır­malara başlamıştır. Ampuldeki vakumun yeterli ol­madığını gözlemleyen Langmuir, bu konudaki çalış­malarıyla vakum teknolojisinin gelişmesine öncülük ettiği gibi, geliştirdiği vakum pompası ve benzer buluşlarıyla elektrik ampulünün yanı sıra radyo lambalarının da daha kullanışlı hale getirilmesinde etkili oldu. Ampulün içinde tam bir vakum yaratılsa bile, o sıralar karbon yerine kullanılmaya başlanan tungsten filamanın gene de kısa sürede yandığını görerek, tungstenin buharlaşmasını yavaşlatmak için çareler aradı.

  • Eserleri (başlıca); Pbenomena, Atoms and Molecules, 1950, (“Olgular, Atomlar ve Moleküller”); The Collected Works of lrvingLangmuir, (ö.s.), C.G. Smits (der), 12 cilt, 1960-1962, (“lrving Langmuir’in Toplu Yapıtları”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir