İslam Dini Niçin Temizliğe Önem Verir

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere İslam Dini Niçin Temizliğe Önem Verir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

islam temizlik ile ilgili görsel sonucu

İslamiyet, dünya dinleri ve inançları arasında temizlik konusunun üzerinde en hassasiyetle duran dinlerden bir tanesidir. Dinimiz, pek çok ayetinde bizlerden temiz olmamızı, temizliğimize özen göstermemizi istemektedir.

İslam dininde temel hedef, ruhu dünya hayatındaki çeşitli aldatmacalardan, yanlış yollardan kurtarmak ve kişinin ruhunu sonsuz hakikate erdirmektir. Çeşitli İslam bilginleri, Allah yolunda secde ederler ve ruhlarını Allah’ı hissedebilecek şekilde açmayı arzu ederler. Bu noktada, ruh temizliğinin İslamda birinci öncelik olduğunu söyleyebiliriz.

Ruh temizliğine giden yolda en önemli basamaklardan bir tanesi de bedenin temizliği olmaktadır. Dinimiz, bizlerden bazı özel durumlarda gusül(boy) abdesti almamızı, bunun haricinde ise günlük namaz vakti kadar (5 kez) kendimizi temizlememizi istemektedir. Bu sayede, dinin vecibelerini yerine getiren bir Müslümanın bedeninin her daim temiz olması sağlanmış olur.

Bedenimiz de tıpkı ruhumuz gibi Allah’ın bizlere verdiği çok değerli bir nimettir. Bu sebepten dolayı nasıl ruhumuzu kötülüklere, yanlışlara karşı korumaya çalışıyorsak aynı özeni bedenimize de göstermemiz büyük önem arz etmektedir. Çünkü kirli bir kişinin tıpkı bedeni gibi ruhu da kirli olacaktır. Ancak bizler, Allah’ın emrettiği gibi bedenimizi temizler, onu dünyada bulunan her türlü pislikten uzak tutarsak, bu sayede zihinlerimiz de temiz olacaktır ve bizlere Allah’ın irfânı, bu sayede daha kolay açılacaktır.

İslam Dini Niçin Temizliğe Önem Verir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir