İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Neler Yapmalıyız

İyi Bir Dinleyicide Bulunması Gereken Özellikler

İletişim toplumdaki insanlar arasında çok önemli bir kavramdır. İyi iletişim kuran kişiler hem konuşma hem de dinleme konusunda ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Konuşurken karşımızdaki sıkmamak ve sözü çok uzatmamak gerektiği gibi iyi bir dinleyici olmak için de birtakım özelliklere sahip olmak gerekmektedir.

İyi bir dinleyici karşısında konuşan kişinin sözünü kesmez. Jest ve mimikleri ile onu anladığını ifade eder ve konuşması için onu cesaretlendirir. İyi bir dinleyici aynı zamanda empati yolu ile kendisini karşısında konuşan kişinin yerine koyar ve onun ne hissettiğini anlamaya çalışır. Karşısındaki kişi konuşurken onun gözlerinin içine bakar. Gözlerini kaçırarak ya da başka şeylerle ilgilenerek karşısındakine saygısızlık etmez. Ara ara onay bildiren sözlerle ya da etkili sorularla konuşmaya katılır ve karşısındakiyle ilgilendiğini gösterir.

İyi bir konuşmacı olmak kadar iyi bir dinleyici olmak da önemlidir. Unutmamak gerekir ki biz başkalarını dikkatle dinlersek biz konuştuğumuzda da onlar da bizi aynı dikkatle dinleyecektir.

İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir