Jacques Henri Lartigue Hayatı

Jacques Henri Lartigue Kimdir, Jacques Henri Lartigue Hayatı Biyografi

Fransız, ressam ve fotoğrafçı. Özel­likle I.Dünya Savaşı öncesinde çektiği çocukluk dönemi fotoğraflarıyla ta­nınmıştır.

Çok küçük yaşlarda, önce resme sonra da fotoğ­rafa ilgi duydu. Bir amatör fotoğrafçı olan babası, ona karanlık oda tekniklerini öğretti ve yedi yaşında eline ilk fotoğraf makinesini verdi. Lartigue önceleri yakın çevresindeki kişilerin, özellikle kadınların fotoğraflarını çekti. Babasının Courbevoie’daki büyük malika­nesinde kardeşleri ve yeğenleriyle oynadığı oyunları, evde yapılmış su bisikletleri, kayaklar, arabalar, uçurtmalarla sürdürdükleri eğlencelerini, bir günce sürekliğiyle fotoğrafladı. 1904’te, on yaşındayken, Fransa’da yapılan ilk başarılı planör uçuşunun, bir yıl sonra da son Gordon Bennet Kupası yarışının fotoğ­raflarını çekti.

1911’de ailesiyle Paris’e yerleşti. Yirmi yaşına değin, gittikçe gelişen çeşitli kameraları (kutu, stüdyo tipi, panoramik vb.) kullanarak savaş öncesi Avrupa’sının kent yaşamının en ilginç belgelerini üretti. I.Dünya Savaşı’nın başlamasından sonra çalış­malarını resim alanında yoğunlaştırdıysa da tümüyle fotoğraftan kopmadı, bu uğraşını 1935’de değin sürdürdü. Çocukluk dönemi fotoğraflarından kırk iki tanesi uzun bir unutuluştan sonra New York Mo­dern Sanatlar Müzesi’nde 1963’de sergilendi. Uç yıl sonra da 1904-1914 arasında çektiği yüz altmış fotoğraftan oluşan bir kitabı yayımlandı. Bu fotoğraf­ların yayımlanmasıyla Lartigue dünya ölçüsünde bir üne kavuştu. Yeniden yoğun olarak fotoğraf çekmeye başladı. 1983’de de tüm negatiflerini ve 1906-1935 arasında kullandığı makineleri devlete bağışladı.

Lartigue’in sanat yaşamının en ilginç ürünleri çocukluk döneminin fotoğraflarıdır. Yaşından bek­lenmeyecek, olağanüstü bir gözlem yeteneğiyle “La belle epoque” (güzel yıllar) adı verilen dönemin, 19.yy sonlarıyla 20.yy başlarındaki Yeni Sanat (Art Nouveau) akımının etkisinde kalmış bir yaşam biçi­minin fotoğraflarını çekmiştir. O günlerin Paris’ini, bulvarlarda, parklarda dolaşan şık kadınları, araba yarışlarını, ilk uçakları çarpıcı bir dizi halinde görün­tüleyerek yüzyılın en ilginç fotoğraf olaylarından birini gerçekleştirmiştir.

Eserleri (başlıca) Boyhood Photographs of J.H.Larti­gue, 1966, (“J.H.Lartigue’in Çocukluk Fotoğrafları”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir