Jakubu Gowon Kimdir

Jakubu Gowon  Kimdir,Jakubu Gowon  Hayatı ve Biyografi

(1934)

Nijeryalı devlet adamı. 1966-1975 arasında devlet başkanlığı yapmıştır.

19 Ocak 1934’de Nijerya’nın kuzeyindeki Gram köyünde doğdu, İngiltere’de Sandhurst Askeri Aka­demisinde ve Gana’da askeri eğitim gördü. 1960- 1961 yıllarında ve 1963’de Kongo’da Birleşmiş Milletler Barış Gücünde görev yaptı.

Ocak 1966’da General Ironsi’nin askeri bir darbeyle devlet başkanı olmasından sonra, genelkurmay başkanlığına getirildi. General Ironsi’nin yürürlükteki federal sisteme son vermesi ülkede ciddi karışıklıkların çıkmasına neden oldu. General Ironsi, Temmuz 1966’da Kuzeyliler’in düzenlediği bir dar­beyle devrilince, yerine Gowon getirildi.

Gowon’un iktidara gelişinden sonra, ülkenin en büyük etnik gruplarından biri olan Ibolar’ın nüfusun çoğunluğunu oluşturdukları Doğu Bölgesinde hu­zursuzluklar başladı. Doğu Bölgesi komutanlığına Ibolar’ın önderi Oyukwu’nun getirilmeyişi ve Kuzey Bölgesinde yaşayan Ibolar’ın öldürülmeleri, sorunun daha da büyümesine neden oldu. 27 Mayıs 1967’de olağanüstü durum ilan eden Gowon, Nijerya’nın on iki federal eyalete bölündüğünü açıkladı. 30 Mayıs 1967’de ise Doğu Bölgesi, Biafra Cumhuriyeti adıyla bağımsızlığını ilan etti.

Merkezi hükümet, ayrılıkçılara karşı askeri hare­kâta girişti. Şiddetli çarpışmalar sonunda, 1968’de barış görüşmeleri başladı. Bu arada Tanzanya, Ga­bon, Zambiya ve Fildişi Kıyısı Biafra’yı tanıdı. Barış görüşmeleri sonuç vermeyince, çarpışmalar yeniden yoğunlaştı. İç savaş 10 Ocak 1970’de Biafra’nm yenilgisiyle sona erdi.

Gowon, iç savaş sonrasında ülkede barışı sağlamaya yöneldi. Bu dönemde, İbolar askeri ve sivil çeşitli devlet görevlerine getirildiler. İbolar’ın Nijerya halkıyla bütünleşmesine çalışıldı ve Doğu Bölgesinin imarı için çalışmalar yapıldı.

1971’de Afrika Birliği Örgütünde ve Birleşmiş Milletler’de Zimbabweli siyah çoğunluğu, ırkçı beyaz azınlığın baskısı altında tutan İngiliz-Rodezya önerisine karşı çıktı. Aynı yıl, Orta doğu bunalımına Birleşmiş Milletler kararı doğrultusunda çözüm ara­yan, on kişilik komisyona seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir