James Carter Kimdir

James Carter Kimdir,James Carter Hayatı ve Biyografi

(1924)
ABD’li siyaset adamı. 1976-1980 arasında devlet başkanlığı yapmıştır.

James (Jimmy) Earl Carter Jr., 1 Ekim 1924’de Georgia Eyaletinin Plains kasabasında doğdu. Yer fıstığı çiftçisi James Earl Carter Sr. ile Lillian Gordy’ nin oğludur. Plains lisesinde ve Georgia Southwestern College’da okudu. Georgia Institute of Techno­logy’de nükleer mühendislik öğrenimi gördü. Anna- polis’teki Birleşik Devletler Deniz Harp Akademisi’ ni bitirdi. Yedi yıl Deniz Kuvvetlerinde Amiral Hyman Rickover ile nükleer denizaltı programında çalıştı. Ön yüzbaşı rütbesine yükseldi. 1946’da Rosa lynn Smith’le evlendi.

Carter, 1953’de babasının ölümü üzerine görevinden ayrılarak Georgia’ya döndü, Carter çiftlikleri ve mağazalarının yönetimini üstlendi. Bu dönemde çeşitli derneklerde başkanlık yaptı.

1962’de politikaya atıldı. Georgia Eyaletinden senatoya adaylığını koydu. Seçimleri kazanamadı ancak mahkeme kararıyla senatörlüğe hak kazandı. Bu görevi 1966’ya dek sürdü. 1966’da Georgia Eyalet valiliği seçimlerinde başarılı olamadı ancak 1971’de eyalet valiliğini elde etti.

1977 başkanlık seçimleri için Demokratik Parti’ nin Haziran 1976’da yapılan kongresinde aday seçildi. Tüm ülkeyi gezerek geniş bir seçim kampanyası yürüttü. Sonunda Gerald Ford’a karşı seçimleri kazandı ve ABD’nin 39. devlet başkanı oldu.

1978’de Washington yakınlarında Camp David’ de Mısır ile İsrail arasında başlatılan zirve toplantısı Carter’ın çabalarıyla gerçekleşti. Bir ön antlaşma sağlandıktan sonra 26 Mart 1979’da Washington’da üç önderin imzaladığı barış antlaşması Orta-Doğu’da yeni gelişmelere yol açtı.

1972’den beri sürdürülen stratejik silahların sınırlandırılması görüşmeleri Carter döneminde noktalandı. Ancak 18 Haziran 1979’da Viyana’da Başkan Carter ile Sovyetler Birliği Devlet Başkam Brejnev arasında imzalanan antlaşmayı (SALT II) ABD Senato­su, SSCB’nin Afganistan’a müdahalesini gerekçe gös­tererek, onaylamadı. Bunun üzerine, Carter bir açık­lama yaparak Sovyetler Birliği bozmadığı sürece, antlaşmanın ilkelerine sadık kalacaklarını açıkladı. SALT II daha sonraki başkanlık seçimlerinde büyük ölçüde propaganda aracı olarak kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir