Jean Genet Hayatı

Jean Genet Kimdir,Jean Genet Hayatı ve Biyografi

(1910)

Fransız romancı, şair ve oyun yazarı. Yapıtlarında, çeşitli suçlardan düştüğü hapishanelerde tanıdığı toplum dışı insanların, yerleşmiş ahlak kurallarına karşı çıkışlarım işlemiştir.

19 Aralık 1910’da Paris’te doğdu. Evlilik dışı bir çocuk olduğu için annesi tarafından terk edildi, on yaşına değin bir yetimhanede ve Morvan’da bir çiftçi ailesinin yanında kaldı. On yaşındayken girdiği ıslah evinden 1926’da kaçarak Fransız sömürge birliklerine katıldı. Kısa bir süre sonra oradan da kaçtı ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık olaylarına karışarak tam bir serseri gibi yaşadı. İşlediği suçlar yüzünden sık sık hapse girdi. 1948’de Fransa’da hırsızlık yüzünden onuncu kez yargılandı ve yaşam boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bu arada, 1942’de hapiste yazmış olduğu Notre-Dame desfleurs (“Çiçeklerin Meryem Anası”) adlı ilk romanı Andre Gide, Jean Cocteau ve Jean-Paul Sartre gibi ünlü yazarların dikkatini çekti. Bu yazarların cumhurbaşkanına verdikleri bir dilekçe üzerine bağışlandı.

1947’de Les Bonnes (Hizmetçiler) adlı oyununun Paris’te Louis Jouvet tarafından sahnelenmesi, edebiyat dünyasının Genet adını tartışma konusu yapmasına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir