Jean Louis Marie Poiseuille Kimdir

Jean Louis Marie Poiseuille Kimdir, Jean Louis Marie Poiseuille Hayatı Biyografi

Fransız, hekim ve fizikçi. Kan dolaşı­mına ilişkin araştırmaları sonucunda, akışkanlar fiziğine ilişkin “Poiseuille yasası”nı geliştirmiştir.

Jean Louis Marie Poiseuille 22 Nisan 1799’da Paris’te doğdu, 26 Aralık 1869’da aynı kentte öldü. 1828’de tıp öğrenimini tamamladıktan sonra Paris’de bir muayenehane açarak hem serbest hekimlik yaptı, hem de fizyoloji araştırmalarına girişti. 1842’de Paris Tıp Akademisinin üyeliğine seçilen, 1860’ta Paris’de­ki ilkokulların müfettişliğine atanan Poiseuille, ya­bancı ülkelerdeki birçok bilim kuruluşunca üyeliğe kabul edilmiş ve fizyoloji alanındaki çalışmaları çeşitli madalyalarla ödüllendirilmiştir.

Kalp ve kan dolaşımı fizyolojisine ilişkin araştırmaları sırasında fiziğin araç ve yöntemlerinden yarar­lanan Poiseuille, fizyolojiye deneysel yöntemleri ka­zandıran, öncüsü Stephan Hales ile birlikte, fiziksel fizyolojinin kurucularından sayılır. Kanın damarlardaki akış hızını ve kan basıncını ölçmek için yaptığı deneysel çalışmalar, Poiseuille’ü, tüm ağdalı akışkan­ların yuvarlak borular içindeki düzgün (laminer) akışını incelemeye yöneltti ve 1844’de bu tür akışlar için geçerli olan temel yasanın doğuşuna yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir