Johann Gottfried Galle Hayatı

Johann Gottfried Galle Kimdir,Johann Gottfried Galle Hayatı ve Biyografi  (1812-1910)

Alman astronomi bilgini. Le Verrier’ nin yaptığı yörünge hesaplarına da­yanarak Neptün gezegenini göz­lemlemiştir.

9 Haziran 1812’de Saksonya’daki Pabsthaus’da doğdu, 10 Temmuz 1910’da Potsdam’da öldü. 1833’de Berlin Üniversitesini bitirerek, liselerde matematik ve fizik dersleri vermeye başladı. 1835’de Berlin Gözlem evinin yöneticiliğine atanan Johann Franz Encke (1791-1865) yeteneklerini yakından tanıdığı bu eski öğrencisini gözlem evine asistan olarak aldı. 1851’e değin uzanan bu görev süresince Gaile, yalnızca iyi donatılmış bir gözlem evinin olanaklarından değil, Encke’nin denetiminde kuramsal çalışmalar yapma şansından da yararlandı ve 1845’de astronomi dalında doktora derecesini aldı. 1851’de Breslau Üniversitesinde astronomi profesörlüğüne ve gözlem evinin yöneticiliğine atanan Gaile, kırk altı yıl sürdürdüğü bu görevden 1897’de, 85 yaşındayken emekliye ayrıldı.

Yüz yıla yakın yaşamının altmış iki yılını astro­nomi çalışmalarına adayan Gaile, en çok kuyruklu yıl­dızlar, gezegenimizdekilere, gök taşları ve gök ölçümüne (astrometri) ilişkin araştırmalarıyla tanınan usta bir gözlemciydi. Halley ve Encke kuyruklu yıldızlarının geçişlerini gözlemlemiş, 1839 sonuyla 1840 başlarında çok kısa aralarla üç yeni kuyruklu yıldız keşfetmişti. 23 Eylül 1846’da Fransız astronomu Le Verrier, Uranüs’ün yakınında yer alan ve bu gezegenin yörüngesinde küçük sapmalara yol açan yeni bir gezegenin varlığından kuşkulandığını Galle’e yaza­rak, yörüngesini ve konumunu hesapladığı, ancak Paris Gözlemevi’ndeki araçlarla gözlemlemeyi başaramadığı bu olası gezegeni araştırmasını istedi. Aynı gece Gaile, Berlin Gözlemevinin güçlü teleskoplarıy- la gökyüzünü taradı ve Le Verrier’nin belirttiği konumda 1 derece kadar geride 8. kadirden yeni bir yıldız gördü. Ancak, Berlin Gözlemevi, Le Verrier’ nin keşfettiği yeni gezegenin gözlem sonuçlarını bilim dünyasına duyurduğunda, astronomlar arasında büyük bir tartışma doğdu, İngiliz astronomu John Couch Adams, Le Verrier’den bir yıl kadar önce, gene Uranüs’ün tedirginliklerinden yola çıkarak yeni gezegenin yörüngesini hesaplamış, ancak konuya geç eğilen Cambridge Gözlem evi 1846 Ağustos’unda girişilen gözlemlerden bir sonuç alamamıştı. Başta Arago olmak üzere Fransız bilim çevreleri gezegene

La Verrier’nin adının verilmesinde ısrar ettiyse de, Adams’ın hesaplarının doğruluğu göz önüne alınarak, iki bilginin kuramsal yöntemlerle keşfettiği ve Gaile’ in gözlemlediği yeni gezegene “Neptün” adı verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir