Johann Wolfgang von Goethe Kimdir

Johann Wolfgang von Goethe Kimdir,Johann Wolfgang von Goethe Hayatı ve Biyografi

(1749-1832)

Alman şair, tiyatro yazarı ve roman yazarıdır. Alman edebiyatındaki Coşkunluk akımının (Sturm und Drang) ve Klasik Dönem’in Schiller’le birlikte önemli temsilcisidir.

Babası Johann Kaspar Goethe varlıklı bir aileden geliyordu; annesi Elisabeth Textor ise bir memur ailesinin çocuğuydu. Goethe’nin Aydınlanma Döneminin ideallerine göre yetişmesini isteyen babası, onun küçük yaşlarda Fransızca, Latince ve Eski Yunanca öğrenmesini sağladı. Avusturya ile birleşen Fransızlar 1759’da Frankfurt’u işgal etmişlerdi. Goetheler’in evi iki buçuk yıl süreyle Fransız komutanın karargahı oldu. Güzel sanatlara ve özellikle resme meraklı olan komutanın ve evden eksik olmayan konukların varlığı, Goethe’nin daha çocuk yaşta görsel sanatlara karşı büyük bir ilgi duymasına yol açtı. O yıllarda kentte gösteriler yapan bir Fransız tiyatro topluluğunun oyunlarını sürekli izlediği için Fransız edebiyatını da küçük yaşta tanıdı.

1765’de Leipzig’e giderek üniversiteye girdi, babasının isteğine uyarak hukuk okumaya başladı. Bir yandan da edebiyat ve sanatla uğraşmayı sürdürdü. 1768’de hastalanarak Frankfurt’a döndü. Orada kal­dığı iki yıl boyunca, annesinin yakınlarından Susanna Katherina von Klettenberg adlı dindar bir kadının etkisiyle dine ve mistisizme yöneldi. İyileştikten sonra öğrenimini sürdürmek amacıyla Strasbourg’a gitti. Burada geçirdiği 1770-1771 yıllarında Herder’le aralarında büyük bir dostluk kuruldu. Hukuk öğrenimini bitirdikten sonra staj yapmak amacıyla 1772’de Wetzar’a gitti. 1775’de tanıştığı genç Weimar Dükü Kari August, Goethe’yi Weimar’a çağırdı, onu kendine özel elçilik danışmanı atadı ve 1782’de “von” unvanını verdi.

Goethe 1786’da Roma’ya gitti, İtalya’da geçirdiği yıllar onun yaşamında büyük önem taşır. Burada çeşitli görsel sanat yapıtlarını yakından tanıma olanağı buldu. Daha sonra geçtiği Sicilya’da ise doğa bilimleriyle uğraştı. Özellikle botanik çalışmaları yaptı, İtalya’dan döndükten sonra soylular çevresinden olmayan Cristiane Vulpius’la evlendi. Bu evlilikten beş çocukları oldu, ancak içlerinden yalnız ilk oğulları August yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir