John Bardeen Hayatı

John Bardeen Kimdir, John Bardeen Hayatı Biyografi

ABD’li fizikçi. Transistörün keşfine ve üstün iletkenlik kuramının gelişti­rilmesine yönelik çalışmalarıyla iki kez NoHel Fizik Ödülü almıştır.

23 Mayıs 1908’de, Wisconsin Eyaleti’nin merke­zi Madison’da doğdu. Wisconsin Üniversitesinin Elektrik Mühendisliği Bölümünden 1928’de lisans, 1929’da yüksek lisans diploması aldı. 1930’dan 1933’de değin Pittsburgh’taki Gulf Research Laboratories’de jeofizik araştırmaları yaptıktan sonra, 1933’de Princeton Üniversitesi’ne geçerek, katı hal fiziğinin öncüle­rinden Eugene Wigner’in derslerini izledi ve 1936’da matematiksel fizik konusundaki teziyle aynı Üniversi­te’de doktorasını tamamladı.

1935-1938 arası Harvard Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Val Vleck ve Bridgman ile birlikte çalışan Bardeen, 1938’de Minnesota Üniversitesinin fizik bölümünde asistan profesör oldu. O sıralar, London’ın fenomenolojik kuramından esinlenerek üstün iletkenlik üzerine ilk çalışmalarına başladıysa da olumlu bir sonuç alamadı. II. Dünya Savaşı sırasında da, 1941’den 1945’de değin başkent Washington’daki Deniz Kuvvetleri Ordu Donatım Laboratuvarında görevlendirildi.

1945’de Bell Telephone Laboratories’in yeni ku­rulmuş bir araştırma grubuna katılarak, katı cisimle­rin elektronik özellikleri üstünde çalışmaya başlayan Bardeen, yarı iletkenlerin davranışlarını ilk kez bu kuruluşta Brattain ve Shockley ile birlikte inceledi. 1948’de transistörün bulunmasıyla sonuçlanan bu çalışmalarıyla, üç fizikçi 1956 Nobel Fizik Ödülü’nü kazandılar.

Bardeen, 1951’de Illinois Üniversitesinde elek­trik mühendisliği ve fizik dalında profesör olduktan sonra, yeniden üstün iletkenlik konusunu ele aldı ve bu alana katkıları nedeniyle, 1972 Nobel Fizik Ödülü’ nü çalışma arkadaşları Cooper ve Schrieffer ile paylaştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir