John Strutt Hayatı

John Strutt Kimdir, John Strutt Hayatı Biyografi

İngiliz fizik bilgini. Ramsay ile birlikte argon elementini bulmuş, klasik fiziğin bütün alanlarına önemli katkıları ol­muştur.

John William Strutt 12 Kasım 1842’de Essex bölgesinde, Witham yakınlarındaki Terling Place’de doğdu, 30 Haziran 1919’da aynı yerde öldü. Essex’li büyük toprak sahibi II. Rayleigh baronunun en büyük oğluydu. 1873’de babasının ölümü üzerine III.Rayleigh baronu olduktan sonra Lord Rayleigh adıyla anılmaya başladı. Çocukluğunda sağlığı bozuk olduğu için düzenli bir öğrenim göremeyen Rayleigh, dört yıllık bir özel eğitimden sonra, 1861’de Cambridge Üniversitesi’ndeki Trinity College’a girdi. 1865’de matematik sınavlarını üstün başarıyla verip, okulunu sınıf birincisi olarak bitirdi. Üç yıl sonra babasının Terling Place’teki malikânesinde özel bir fizik laboratuvarı kurarak, yaşamının geri kalan elli bir yıl boyunca bilimsel çalışmalarım burada yürüttü.

1871’de, tanınmış devlet adamı A.J.Balfour’un kızkardeşi Evelyn Balfour ile evlenen Rayleigh, aynı yıl ağır bir ateşli romatizma hastalığı geçirdi. Ertesi yıl eşiyle birlikte dinlenmek amacıyla gittiği Mısır’da ünlü yapıtı The Theory of Sound (“Ses Kuramı”) üstünde çalışmaya başladı. 1873’de İngiltere’ye dönüp, babasın­dan baronluk unvanını devraldı, Terling Place’teki laboratuvannı genişletti ve aynı yıl Royal Society üyeliğine seçildi.
  • Eserleri(başlıca): The Theory of Sound, 2 cilt, 1877 1878, (“Ses Kuramı”); Scientific Papers, 6 cilt, 1899-192 (“Bilimsel Makaleler”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir