José Manuel Balmaceda Kimdir

José Manuel Balmaceda Kimdir, José Manuel Balmaceda Hayatı Biyografi

Şilili devlet adamı. Cumhurbaşkanlı­ğı döneminde laikleşme ve demir­ yollarını geliştirme siyasetine önem vermiştir.

19 Temmuz 1840’ta Santiago’da doğdu. Şilili tanınmış bir aristokrat ailenin çocuğu idi. Aristokrasi­nin gelenekleri doğrultusunda iyi bir eğitim gördü ve rahip olmak üzere yetiştirildi. Daha sonra kiliseye girmekten vazgeçen Balmaceda başarılı bir iş adamı oldu. 1870’de Liberal Parci’den milletvekili seçildi. Kısa sürede güçlü bir konuşmacı ve siyaset adamı olarak ün yaptı. Buenos Aires’de Şili elçisi olarak bulunduğu sırada çıkan Pasifik Savaşında, Arjantin’ in Şili’ye karşı Peru ve Bolivya’nın yanında savaşa girmesinin engellenmesinde önemli rol oynadı.

1881-1886 arasında Domingo Santa Maria Hükumetinde bakan olarak bulundu. Santa Maria’nm kilise aleyhtarı liberal politikasının mimarlarından biri oldu. 1886’da cumhurbaşkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanlığı sırasında (1886-1891) eğiti­min laikleşmesi sürecini hızlandıran Balmaceda, de­mir yolu yapımına ve devletçiliğe ağırlık veren bir iktisadi politika izledi. Ancak Santa Maria dönemin­den beri süren liberalleşmeye karşı çıkan ve kongrede çoğunluğu olan muhalefet, 1890’da kendi isteğine uygun bir hükümet talebiyle, yürütmenin mali kay­naklarını kesti.

Balmaceda, yeni hükumeti oluşturur­ken kongrenin istemlerini dikkate almayınca, muhale­fet bir ayaklanma örgütledi. Donanma, çıkan iç savaşta kongrenin yanında yer aldı. Iç savaşı durdura­mayan Balmaceda’ya bağlı ordu birlikleri Concon ve Plecilla savaşlarında yenilgiye uğrayınca, Balmaceda 18 Eylül 1891’de, sığındığı Arjantin elçiliğinde intihar etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir