Joseph and Jacques Michel Étienne Montgolfier Hayatı

Joseph and Jacques Michel Étienne Montgolfier Kimdir, Joseph and Jacques Michel Étienne Montgolfier Hayatı Biyografi

Fransız, mucit ve sanayici kardeşler. Balonla ilk insanlı uçuşu gerçekleşti­rerek havacılık tarihinin öncüleri arasına girmişlerdir.

MONTGOLFIERJoseph-Michel Montgolfier 26 Ağustos 1740’ta St. Etienne yakınlarındaki Annonay kentinin Vidalon köyünde doğdu, 26 Haziran 1810’da Herault idari bölgesindeki Balaruc-les-Bains’de öldü. Jacques Eti­enne Montgolfier 6 Ocak 1745’de Vidalon’da doğdu, 2 Ağustos 1799’da Ardeche idari bölgesindeki Serrieres’ de öldü. Joseph, Paris’te sürdürmekte olduğu öğrenimini yarıda bırakarak 1770’de babasının Grenoble yakınlarında bulunan Rives’deki fabrikasının başına geçti. Etienne ise Paris’te fizik, kimya ve mimarlık eğitimi gördükten ve iki yıl kadar mimar olarak çalıştıktan sonra 1772’de babasının Vidalon’daki kâğıt fabrikasının yönetimini üstlendi. 1780’de başların­da, kağıt ve keten karışımı balonların sıcak havayla doldurularak uçurulmasına yönelik deneylere girişen Montgolfier kardeşler, bu çalışmalarının Bilimler Akademisinin ilgisini çekmesi üzerine, Paris’e çağrıl­dılar. 1783-1784 yıllarında Paris ve Lyon’da, XVI. Louis’nin de izlediği gösteriler düzenlediler, havacılık tarihinin ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdiler.

Joseph, 1803’de Institut de France’ın üyeliğine seçilmiş 1801’de de Conservatoire des Arts et Metiers’in kuruluşuna yardımcı olmuş ve bir süre yöneticiliğini yapmış; Etienne ise, 1790-1791 yıllarında yeni kuru­lan idari bölgelerden birinin yöneticiliğinde bulun­muş, 1796’da Bilimler Akademisi’nin üyeliğine seçil­miştir.

Her ikisi de bilimsel ve teknik yaratıcılığa sahip olan Montgolfier kardeşler, icatlar tarihine adlarını geçirecek sıcak hava balonu deneylerine girişmeden önce, kağıt sanayiinde birçok yenilikler yapmışlardı. Joseph, kâğıtların kalıplardan çıkartılmasını kolaylaş­tıran bir hava pompası ile vakum tasfiye aygıtı geliştirmiş; Etienne ise, kağıt hamurunun yoğrulma­sında “Hollanda yöntemi” olarak adlandırılan yeni bir tekniği uygulamaya koymuş, o döneme dek Fransa’da bilinmeyen ince kâğıt ve resim kağıdı üretimini başlatmıştı. 1780’de başlarında ise iki kardeş, ince kağıt zarfların, demir parçaları üzerine sülfürik asit damlatarak elde ettikleri “parlayıcı gaz”la doldurularak uçurulmasına ilişkin deneylere başladı­lar. Ne var ki, o sıralarda yeni keşfedilen ve ancak 1789’da Lavoisier tarafından hidrojen olarak adlandı­rılacak olan bu gaz kısa sürede kesenin dışına sızarak havaya karışıyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir