Julius Fučík Kimdir

Julius Fučík Kimdir,Julius Fučík Hayatı ve Biyografi

(1903-1943)

Çekoslovak gazeteci ve eylem adamı. Darağacındatı Notlar adlı kitabıyla tüm dünyada yankılar uyandırmıştır.

23 Şubat 1903’de Prag’da doğdu, 8 Eylül 1943’de Berlin’de öldü. Daha öğrencilik yıllarında siyasal çalışmalara katıldı, yazılar yazmaya başladı. Bir yan­dan Trovba, Rude Pravo ve Halo Noviny gibi komünist gazetelerde makaleler yayımlarken, bir yandan da yeraltı çalışmalarını sürdürdü. 1930’da gizli olarak Sovyetler Birliği’ne gitti. 1934’deki ikinci gidişinde bu ülkede iki yıl kaldı, Orta Asya’yı dolaştı. Çekoslovakya’nın Almanlar tarafından işgali üzerine

Komünist Yeraltı Hareketinin önderlerinden biri olarak illegal yayınlar çıkardı ve yönetti. 1942’de tutuklandı, on sekiz ay süren tutukluluğunun ardın­dan Berlin’de idam edildi.

Fuçik, tutukevinde kaldığı süre içinde yazdığı ve yaşamının bu son dönemindeki izlenimlerini içeren Reportaz psana na opratçe (Darağacından Notlar) adlı kitabını tek tek sayfalar halinde dışarı kaçırdı. Ölü­münden iki yıl sonra yayımlanan bu kitap birçok dile çevrildi ve geniş yankılar uyandırdı. Bu, tutuk evinde­ki koşulları, işkenceyi, işbirlikçi Çekoslovakyalılar’ı ve tüm umutları sönmüş bir hükümlünün yine de son ana kadar mücadelesini sürdürmesini yalın, ama etkili bir dille aktaran bir direniş destanıdır. En umutsuz koşullarda bile gerçekleşen dayanışma ve direniş anlayışı kitabın özünü oluşturur.

Eserleri (başlıca): Reportaz psana na opratçe, (ö.s.), 1945, (Darağacından Notlar).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir