Kakulenin Faydaları

Kakulenin Yararları
kakule bitkisinin faydaları
Kakule Nasıl Kullanılır

Latince ismi Cardamomi fructus olan kakule zencefilgiller familyasındandır. Baharat ve koku verici olarak kullanılır. Bazı doğu ülkelerinde kakule tohumu kahve tohumuyla beraber toz haline getirilerek kakuleli kahve yapılır.

En büyük kakule üreticisi Hindistan ‘dır. Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî şekilde yetişmektedir. Kakule bitkisi ülkemizde yetişmez.

Olgunlaştığında toplanıp güneşte kurutulan yeşilimsi ya da sarımsı gri meyvalarının kapsül kılıfı ayıklanmış tohumları kullanılır.

Kakule safran ve vanilyadan sonra fiyat bakımından en değerli üçüncü baharattır.

Sindirim sistemini uyarıcı etkisi vardır.

İştah açıcıdır.

Hafızayı güçlendirici özelliği kakule yararları arasındadır.

Gaz söktürücüdür.

Ağız kokusunu gidermek için kullanılabilir. Bir çay kaşığı kakule tohumu çiğnenerek yutulur.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu kakulenin hazımsızlık için kullanılabileceğini belirtmiştir.

Kakule Nasıl Kullanılır ?

Kakule çayı: Bir kahve kaşığı kakule bir bardak kaynar suya konulur ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Kakule kaynatılmamalıdır.

Öğütülmüş şekilde satılan kakule aromasını yitirir. Bu yüzden kabuklu halde almak gerekir. Kakule meyvası kullanılacağı zaman ezilmelidir. Malabar Kakulesi diğer kakule türleri içerisinde en kaliteli olanıdır.

Akut gastrit, mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar kullanmamalıdır.

Hamileler kullanmamalıdır.

————————————————————————————————————————————————————-

Kakulenin Faydaları Kakulenin Yararları kakule bitkisinin faydaları Kakule Nasıl Kullanılır Latince ismi Cardamomi fructus olan kakule zencefilgiller familyasındandır. Baharat ve koku verici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir