Kalbin Yapısı Hakkında Bilgi

Kalbin Yapısı özellikleri, Kalbin Yapısı kısaca bilgi

Dolaşım sistemi içerisinde adeta bir motor gibi görev yapan kalp, kanı damarlara pompalayarak tüm vücuda ulaştırır. Yumruk büyüklüğünde ve koni şeklinde bir organ olan kalp ortalama 300 gram olup göğüs boşluğunda, iki akciğer arasında yer alır. Atrium adı verilen iki kulakçık üstte, ventrikül adı verilen iki karıncık ise iç kısımda olmak üzere toplam dört odacık barındırmaktadır. Kapakçıklar, kulakçıkların karıncıklara açıldığı yerde bulunur. Sağ kulakçığın sağ karıncığa açıldığı yerde triküspit adındaki üçlü kapakçık, sol kulakçığın sol karıncığa açıldığı yerde ise biküspit ya da mitral adıyla anılan ikili kapakçık bulunmaktadır. Bu kapakçıklar sağlam lifler aracılığıyla karıncık duvarlarına bağlanır. Kalpten pompalanan kanın kalbe geri dönmesini engelleyerek kanın tek yönde akmasını sağlayan yarım ay şeklindeki kapakçıklar ise kalbin sol karıncığından çıkan aort ve sağ karıncığından çıkan akciğer atardamarında yer alır.

Perikart, miyokart ve endokart insan kalbinde dıştan içe doğru sıralı olarak bulunan üç tabakadır. En dıştaki perikart, kalbin dışını tamamen sarar ve bağ dokudan yapılmış olup iki katlıdır. Bu iki zarın arasında sürtünmeyi en aza indiren bir sıvı bulunmaktadır. Ortada bulunan miyokart kalp kasından oluşmakta olup karıncıklarda kalın kulakçıklarda incedir. Çünkü kan karıncıklardan pompalanmaktadır. En içte bulunan endokart tek sıralı epitel doku yapısına sahiptir. Kalbin iç yüzeyini örterek aşınmayı önleyen kaygan yapıyı sağlar.

Kalp kendisini koroner damarlar denen aorttan çıkan kılcal damarlarla beslenir. Koroner damarlar tıkanır ve ya daralırsa kalp besin ve oksijen alamayarak kalp krizi (enfarktüs) meydana gelir.

Kalbin Yapısı Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

One thought on “Kalbin Yapısı Hakkında Bilgi

  • 08/11/2018 tarihinde, saat 08:44
    Permalink

    cok guzel olmus ohhhhhAAAAA MUHTESEM

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir