Kalp Krizi Nedir Belirtileri Nelerdir

Kalp krizi nedir, kalp krizi nasıl anlaşılır, bu yazımızda sizlere kalp krizinin belirtileri hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Bilimsel adı Akut Miyokart İnfaktüs olan kalp krizi acil müdahale edilmezse insanların hayatlarına mâl olabilir. Kalp krizi, kalbin belli bir bölümüne yeterince kan gelmemesi sonucu oluşur. Oldukça riskli olan bu durum ölümle bile sonuçlanabilir.

Kalbi besleyen damarlardan akan kan akışının belli bir zamanda diliminde azalması durumunda kalbin belli odacıklarına kan gelmemeye başlar. Kanın gitmediği ve beslemediği kalp odacığındaki kalp kaslarında hücre ölümü başlar. Bu hücre ölümü kalp krizinin başlangıcıdır ve hemen müdahale edilmesi gerekir.

Kalp krizi çoğunlukla kalp bölgesinde sancılı bir ağrıyla kendini gösterir. Göğsün ortasında birkaç dakika boyunca geçmeden devam eden sancılar kalp krizinin habercisidir. Bu gibi durumlarda kişiler hemen hastaneye yetiştirilmelidir. Ayrıca kol, bacak ve midede ağrı ve uyuşma da kalp krizinin belirtileri olarak sayılabilir.

Nefes alıp vermede güçlük çekmek, göğüs ağrısı ve göğüste basınç hissetme durumları da kalp krizinin başladığına işaret eder ve kişiye hemen gerekli müdahalenin yapılması gerekir.

indir (5)

Kalp Krizi Nedir Belirtileri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir