Kamuoyunun yerel yönetimlere etkisi nelerdir kısaca

Kamuoyu nedir, bu yazımızda sizlere kamuoyunun yerel yönetimler üzerindeki etkileri hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Kamuoyu toplumda yöneticileri etkileyen ve karar verme sürecinde halkın ortak tepkilerini ortaya koyan, toplumun çoğunluğunun benimsediği değerlerdir. Kamuoyu özellikle yöneticiler için oldukça önemlidir. Günümüz dünyasında krallıklar ve diktatörlükler sona ermiş, insanlar büyük ölçüde temsili demokrasi yöntemiyle yöneticilerini kendileri seçerek kendi adlarına karar vermeleri üzerinde anlaşmışlardır. Dolayısıyla yöneticiler bir karar alırken onu seçenlerin görüşlerini benimseyerek hareket eder, kendi görüşleri karşı olsa bile halkın ortak değer ve kararlarına saygı göstermek durumundadır.

Kamuoyunun en etkin olduğu alan ise yerel yönetimlerdir. Kamuoyu genel siyasete fazla müdahale edemez çünkü milyonlarca insanın aynı anda karar verip siyasetçileri etkilemesi çok zordur. Ancak bir bölgede yaşayan insanlar bölgenin sorunlarını ve yöneticilerini çok iyi bildikleri için yerelde onlara müdahale edebilir ve kamu menfaatine göre karar alınmasını sağlayabilir. Kamuoyunu dinleyerek hareket eden yereldeki siyasetçiler daha başarılı olur. Çünkü kamuoyu yerel sorunların en iyi bilen ve bu sorunları yaşayan kesimden meydana gelir. Yereldeki sorunların çözülmesi genel sorunların çözülmesine de katkı sağlar. Bu durumda daha huzurlu bir ülkede yaşamış oluruz.

images

Kamuoyunun Yöneticiler Üzerinde Etkileri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

8 thoughts on “Kamuoyunun yerel yönetimlere etkisi nelerdir kısaca

 • 12/05/2014 tarihinde, saat 20:59
  Permalink

  güzel olmuş teşekkürler

  Yanıtla
 • 11/05/2014 tarihinde, saat 21:52
  Permalink

  çokta kısa olmasada iyi!!!!!!!!!!:)

  Yanıtla
 • 08/05/2014 tarihinde, saat 09:47
  Permalink

  Ordamısınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn hani göndermezdi? :)

  Yanıtla
 • 08/05/2014 tarihinde, saat 09:43
  Permalink

  Çok güzel olmuş teşekkür ederim.Diğer sitelere bakmıştım çok uzundu.Keşke bu da daha kısa olsaydı.Ama yine de teşekkür ederim sizin sayenizde öğretmenden azar işitmicem :) :D :)

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir