Kanada İşçi Sendikaları Kongresi

Kanada İşçi Sendikaları Kongresi (Canadian Labour Congress-CLC), Kanada işçi sendikalarının ulusal birliği. Yalnızca Kanada’yla sınırlı “ulusal” sendikaların yanı sıra, ABD sendikalarının Kanada kolu durumun­daki “uluslararası” sendikaları da içine alır. 1956’da Kanada Meslek ve İşçi Sendikaları Kongresi (TLC) ile Kanada işçi Kongresi’ nin (CCL) birleşmesiyle kurulmuştur.

1886’da kurulan Kanada Meslek ve İşçi Sendikaları Kongresi, başlangıçtan beri meslek sendikalarının yanı sıra işkolu sendi­kalarını da kabul etmekle birlikte üyelerinin çoğu ABD’deki Amerikan İşçi Federasyonu’na (AFL) bağlı meslek sendikalarıydı. AFL’nin 1940’ta Sanayi Örgütleri Kongresi’ni (CIO) ve ona bağlı işkolu sendikalarını çıkarması üzerine TLC de bu eğilime uya­rak ÇlO’ya bağlı sendikaları örgütten çıkar­dı. İhraç edilen sendikalar aynı yıl, 1927’de kurulmuş olan Tüm Kanada İşçi Kongresi’yle birleşerek Kanada İşçi Kongresi adı altında işkolu sendikalarını kapsayan yeni bir sendikal birlik oluşturdular. AFL ve ClO’nun 1955’te birleşmesinden bir yıl sonra, CCL ve TLC Kanada İşçi Sendikala­rı Kongresi adıyla birleştiler. Merkezi Ottawa’da olan sendikanın seçilmiş ilk başkam TLC’den Claude Jodoin’dı.

Yeni Demokratik Parti’yi destekleyen CLC’nin “uluslararası” sendikalarının yak­laşık yüzde 55’i ABD’deki AFL-CIO ile bağlantılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir