Karaciğer Hastalıkları Belirtileri ve Nedenleri

Sizlere Karaciğer Hastalıkları Belirtileri Nelerdir ve Karaciğer Hastalıklarının Nedenleri Hakkında Bilgi aktaracağız.

Karaciğer vücudun üretim merkezi gibi çalışan bir organdır. Kan şekerinin yapılanmasından, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüşmesi dahil birçok görevi vardır. Hücreleri düzenli bir biçimde dizilmişlerdir. İlk olarak alkol kullanımı olmakla beraber hepatit benzeri hastalıklar sonucunda karaciğerin yapısı bozulur ve hücreler hasara uğrar. Hücrelerin ölmesiyle birlikte karaciğer küçülür ve görevini yerine getiremeyecek duruma gelir. Su götürmez bir gerçek olarak vücudun en önemli organın bozulması hayati tehlikeye yol açar. Bu nedenlerden dolayı iyileşmesi imkansız olan siroz hastalığı ayrıca karaciğer yetmezliği gibi ciddi önem taşıyan hastalıklara sebebiyet verirler

karaciğer
Karaciğer hastalıklarının semptomları

Karaciğer hastalıklarında iç organlarda sinir uçları olmadığından pek ağrı duyulmaz. Bu sebepten ötürü hastalık kolay anlaşılmaz. Çok görülmemekle birlikte apse, sıvı birikimi, iltihap dolayısıyla birden büyüme gerçekleştiğinden sağ kaburga yayı altında “gerilme ağrıları” oluşabilir. Karaciğer rahatsızlığının en belirgin semptomu halsizlik ve yorgunluktur. Ek olarak buna aşırı yorgunluk ve iştahsızlık belirtileri de görülür.
Karaciğeri korurken, alkol gibi bazı zarar verici dış kaynaklardan kaçınılmalıdır. Doğal ve karaciğere iyi gelen birtakım gıdalar tüketilmelidir. Buna örnek vermek gerekirse; enginar ve devedikeninin çok faydalı etkileri vardır. Enginar ve devedikeni içerik olarak karaciğerin kendini onarmasına yardım eder.”hindiba” ise karaciğeri toksik maddelerden arındırır. Sağlıklı bir karaciğeriniz olması için mutlaka alkolden, kimyasallardan, gereksiz ilaç kullanımından ve aşırı şeker tüketiminden kaçınmalısınız. Bakla, balık ve sebze meyvelerin tüketimini arttırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir