Karadeniz İkliminde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir

Karadeniz İkliminin Tarım Ürünleri, Karadeniz İkliminde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir

Yurdumuzun kuzeyinde ve Doğu Karadeniz bölümünde görülen iklim tipi Karadeniz iklimidir. Çokça yağış alan bu iklim tipinde ortalama sıcaklık 14 derecedir. Bölge çok fazla yağış aldığından bu bölgede genellikle yağışa elverişli olan tarım ürünleri yetişmektedir.

Karadeniz ikliminde tarım genellikle dağların denize bakan yamaçlarında yapılmaktadır. Bunun nedeni dağların denize paralele uzanmasıdır. Bu iklimde en çok yetiştirilen tarım ürünleri ise çay, tütün, mısır, fındık, pirinç, keten, erik ve az miktarda turunçgillerdir.

Bölgede bulunan Bafra ve Çarşamba Ovaları kıyı şeridindedir ve bu ovalarda yoğun miktarda çeltik tarımı yapılmaktadır. Rize ülkemizde çay tarımının yapıldığı en önemli yerdir. Artvin’de genellikle mısır yetiştirilirken Giresun ve Ordu’da fındık tarımı yoğunluk kazanmaktadır. Ayrıca bunların yanında bölgede üzüm, kenevir, keten ve zeytin tarımı da yapılmaktadır.

Bölgede yağış fazla olduğundan orman bitki örtüsü de geniş yer kaplamaktadır. Bu sebeple bölgede ormancılık, arıcılık ve hayvancılık da yaygındır.

Karadeniz’de Yetişen Tarım Ürünleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir