Karen Horney Hayatı

Karen Horney Kimdir, Karen Horney Hayatı Biyografi

Alman asıllı ABD’li tıp doktoru. Yeni-Freudcu akımın öncülerindendir.

16 Eylül 1885’de Hamburg’da doğdu, 14 Aralık 1952’de New York’ta öldü. 1912’de Berlin Üniversi­tesinde tıp öğrenimini tamamladı. S.Freud’un izleyi­cilerinden psikanalist Kari Abraham’ın yanında eği­tim gördü. 1915’i izleyen yıllarda çeşitli Berlin hastanelerinde çalıştıktan sonra özel muayenehane açtı, bir yandan da Berlin Psikanaliz Enstitüsü’nde ders verdi.

1932’de ABD’ye gitti. İki yıl Chicago Psikanaliz Enstitüsü’nde yönetmen yardımcısı olarak çalıştıktan sonra 1934’de New York’a yerleşti. Freud’un psikana­liz kuramının yeterli olmadığını görerek kendi gibi düşünenlerle birlikte Psikanalizi Geliştirme Derneği ve Amerikan Psikanaliz Enstitüsü’nü kurdu ve ölene değin bu enstitünün başkanlığını yürüttü.

Horney’nin ileri sürdüğü kişilik kuramı Fre­ud’un görüşlerinden kaynaklanır. Ne var ki hem psikanalitik kuramı toplumsal açıdan yetersiz bul­muş, hem de bir kadın olarak Freud’un görüşüne yenilikler getirmeyi amaçlamıştır.

  • Eserleri (başlıca): Neurotic Personality. of our Times, 1937, (“Günümüzde Nörotik Kişilik”); New Ways in Psychoanalysis, 1939, (“Psikanalizde Yeni Yollar”); Our Inner Conflicts, 1945, (“İç Çelişkilerimiz”); Neorosis and Human Groıvth, 1950, (“Nevroz ve İnsan Gelişimi”), •

One thought on “Karen Horney Hayatı

  • 16/03/2015 tarihinde, saat 17:37
    Permalink

    bnce guzeldi cik aciklayici oldu tesekkurler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir