Karlı ve Sisli Havaların Trafiğe Etkileri Nelerdir

Karlı ve sisli havalarda sürüş teknikleri, bu yazımızda sizlere karlı ve sisli havalarda trafiğe çıkarken nelere dikkat etmeliyiz hakkında bilgi vereceğiz.

Karlı ve sisli havalar sürücüler için görüşün azaldığı, yolların kayganlaşarak trafik kazalarının arttığı havalardır. Bu havalarda sürücülerin normal zamandan çok daha dikkatli olması gerekir. Çünkü arabalar karlı havada daha fazla kayar ve karlı havada araç hakimiyetini sağlamak oldukça zordur. Karlı ve sisli havada sürücüler mutlaka sis farı kullanmalı, fazla gaza yüklenmemeli, ani fren hareketlerinden kaçınmalı, sürüş hakimiyeti açısından dikkatli olmalıdır. Arabada frene bastığı zaman arabanın kayması durumunda heyecanlanmadan küçük direksiyon hareketleriyle arabayı kontrol edebilmelidir. Böylece trafikte kazalar azalacaktır.

Bununla birlikte böyle havalarda mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Ayrıca ABS fren sistemine sahip arabalar trafikte daha avantajlı konumda olacaktır. Özellikle bu havalarda araba kullanırken takip mesafesine dikkat etmeli, arabanın frene basınca kayacağını da hesab ederek bu mesafeyi daha da arttırmalıyız. Karlı ve sisli havalarda aracımızda mutlaka çekme halatı, kriko, yedek lastik ve zincir bulundurmalıyız.

images

Karlı ve Sisli Havalarda Nasıl Trafiğe Çıkılır Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir