Katırtırnağı Faydaları

Katırtırnağı,Katırtırnağı bitkisi,Katırtırnağı yararları,Katırtırnağı neye iyi gelir,Katırtırnağının faydası,Katırtırnağının sağlığa faydaları

Katır Tırnağı 2 metreye kadar uzayabilen, sarı çiçekli, dik çalı görünümlü, otsu bir bitkidir. Sparetin,sarothamnin, genistein ve oxytyramine içerir.

Katır Tırnağının Faydaları ve Tıbbi Etkileri

Hafif kalp ritim bozukluklarında faydalıdır. Kalp üzerine etkileri uzun süreli kullanımlarda kendini göstermektedir. Rahim kasılmalarını da uyarıcı etkileri vardır. Bu etkileri ile adet kanamalarını kolaylaştırır ve doğum sonrası rahmin kendini toparlamasına yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Taş düşürmeye yardımcı olur.

Katır Tırnağı Nasıl Kullanılır?

Bitkinin toprak üstü kısımları kullanılır. Kurutulan çiçekleri sıcak suda 10 dakika kadar demlenerek çayı hazırlanabilir. Adi Katırtırnağı (Spartium junceum) ile karıştırılabilmektedir. Adi katırtırnağı bitkisi Türkiye’de yaygın olarak bulunmakla birlikte zehirlidir.

————————————————————————————————————————————————————-

Katırtırnağı Faydaları Katırtırnağı,Katırtırnağı bitkisi,Katırtırnağı yararları,Katırtırnağı neye iyi gelir,Katırtırnağının faydası,Katırtırnağının sağlığa faydaları Katır Tırnağı 2 metreye kadar uzayabilen, sarı çiçekli, dik çalı görünümlü, katırtırnağı faydaları, katırtırnağı faydası, katırtırnağının faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir