Kerbela Nerede

Kerbela nerede, Kerbela nereye bağlı

Kerbela, Irak’ın orta kesiminde kent ve il (muhafaza). İl merkezi Kerbela, demiryolu ile bağlı bulunduğu Bağdat’ın 88 km güney­doğusunda kalır ve Irak’taki kutsal kentle­rin en önemlisidir.

Dinsel önemi, 680’de Hz. Ali’nin oğlu ve Şiilerin üçüncü imamı Hz. Hüseyin’in I. Yezid kuvvetlerince öldürüldüğü Kerbela Olayı’ndan ileri gelir. Kerbela’daki türbesi, Şiilerin en önemli ziyaret yerlerinden biri­dir. Türbe 1801’de yıkılmış, kısa süre sonra yeniden yapılmıştır. Şiiler Kerbela’ya gö­mülenlerin doğrudan Cennet’e gideceğine inandıklarından, kentte büyük mezarlıklar oluşmuştur. Kerbela, Mekke’ye hacca giden Şiiler için de bir başlangıç noktasıdır. Kent günümüzde bir ticaret merkezidir. Eski bölümü, bir duvarla çevrilidir; yeni yapılar bunun güneyinde yer alır. Kerbela, yerli ve yabancı yöneticilere karşı duyulan hoşnutsuzluğun zaman zaman açığa vurul­duğu bir merkez olmuştur. Kent nüfusunun yaklaşık yarısı İran kökenlidir. Kentte ayrı­ca Hintliler ve Pakistanlılar da yaşar. Kerbela ili 5.034 km2‘lik yüzölçümüyle doğuda Fırat Irmağından batıda Suudi Ara­bistan sınırına kadar uzanan, düzlük bir bölgedir. Fırat kıyıları dışında, nüfusu yo­ğun değildir. Doğuda hurma yetiştirilir. Kerbela’nın batısındaki çölde bir kale görü­nümündeki el-Ukhaydir Sarayı’mn kalıntı- lan vardır. Buranın kuruluş tarihi ve amacı tartışmalıysa da 8. yüzyılın sonlarına ait olduğu sanılmaktadır. Sasani üslubunda yapılmıştır.

2 thoughts on “Kerbela Nerede

 • 19/08/2016 tarihinde, saat 08:28
  Permalink

  Oh my goodness these photos are so amazing! You look so perfect together and the photos are so vibrant, fun, and gorgeous! Yor2;8&17#ue so lucky to have such wonderful engagement photos!

  Yanıtla
 • 23/08/2013 tarihinde, saat 16:18
  Permalink

  ben çok çalışkanım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir