Kilis’in LYS Başarısının Perde Arkası

2012LYS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı ve Türkiye genelinde Bartın ile Kilis elde ettikleri başarı ile ön plana çıktı. Peki bu başarının arkasında yatan nedenler neler? Kilis böylesine bir başarıyı neye borçlu ?

Kilis MF ve TM, Bartın ise TS dalında Türkiyegenelinde en yüksek başarı ortalamasını tutturdu. Peki bu başarının perde arkası ne? İşte bu sorunun cevabını araştırdığımızda ortaya çok çarpıcı iki sonuç çıkıyor. İki ilde de öğretmen sayısı ile öğrenci sayısı karşılaştırıldığında bir öğretmene en fazla 30 öğrenci düşüyor. Diğer etken ise ailelerin evlerine kadar giderek çocuklara özel çalışma programı hazırlanması.
Kilis'in LYS başarısının arkasındaki sır

‘Ev ev dolaştık’

Matematik – Fen ve Türkçe – Matematik dalında Türkiye birincisi olan Kilis’in Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Kızıltaş, “2004 yılında başarı sıralamasında 40’lı rakamlarda yer alıyorduk. Budönemde rehber öğretmenler ile öğretmenlerin ev ziyareti yaparak velilerle görüşmelerini sağladık. Çocuklar için özel programlar hazırladık. Bu programın içeriğini daha çok aileninimkanı belirledi. Bu yüzden öğrenciye özel program hazırlanmış oldu.”
‘Bir bir ilgilendik’

Kızıltaş, çocuklara verdikleri programı ise şöyle anlatıyor, “Çocukların programa uymalarınıanneler sağladı. Örneğin bir öğrenci için şu programı çıkardık. Saat 16:00’da okuldan çıkanöğrencinin, en geç 17’de evde olmasını istedik. Bir saat serbest zaman tanıdık. Eve gelen çocuğa annenin çay, süt ya da meyve suyu ile yanında da kraker tarzı yiyecek vermesini istedik. Sonra çocuk 2 saat çalışmasını şart koştuk. Yemekten sonra çocuk hava alsın istedik. Saat 21.30’a kadar serbest zaman. Sonra yine 2 saat ders periyodu. Bu sırada ise babanınçocuğa meyve ya da içecek tarzı şeyler götürmesini istedik. Böylece hem anne hem babaçocuğun eğitim sürecinin içine girmiş oldu. Çocuğun uyguladığı ders programı da öğretmen tarafından kontrol edildi. Böylece başarı geldi.”

Kızıltaş başarılarında bir başka konuya da da dikkat çekiyor: “Öğrenci sayımız 31 bin 310. Öğretmen sayımız ise bin 460. Neredeyse 30 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Ayrıca ilimizde asteğmen olarak vatani görevini yapan öğretmen askerler, kursumuzda ücretsiz ders veriyor. 170 öğrencimiz bu kursa gidiyor. Bu LYS’ye giren öğrenci sayımızın yüzde 8’i demek.”

’24 öğrenciye bir derslik’

TS dalında Türkiye birincisi olan Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü açıklamasında “Özellikle ev ziyaretlerinin etkili oldu. Veliler okula beklenmedi. İlkokuldan itibaren öğrenci sayımız 32 bin. Öğretmen sayısı ise bin 900. 24 öğrenciye bir derslik düşüyor. Bu şartlar da başarının zeminini oluşturdu” diye konuşuldu.

Kaynak: Vatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir