Kız Kulesinin Hikayesi

Kız kulesi ne zaman yapıldı, kız kulesi tarihi, bu yazımızda sizlere kız kulesinin yapılış hikayesi hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Kız Kulesi ile ilgili pek çok efsane vardır. Bunlardan en bilinenlerini anlatacağız. Kızının bir yılan tarafından öldürüleceğini bir kahinden öğrenen kral bu kuleyi yaptırarak kölelerle birlikte kızını bu kuleye hapseder. Burada kızına zarar gelmeyeceğini düşünür. Ancak kuleye gönderilen bir meyve sepetinin içine gizlenen yılan kızı zehirleyerek ölümüne sebep olur. Kral kızını ne kadar korumak istese de bunda başarılı olamaz.

Kız Kulesi’nin tarihçesinden bahsetmek gerekirse bu koduna da çeşitli tarihler yazarlar ve tarihçiler tarafından iddia edilmektedir. Üzerinde en çok durulan tarih ise Kız Kulesi’nin yapıldığı yılların Milattan Önce 24’lü yıllara rastladığı üzerinedir. Bu hesapla kulenin 2000 yıldan fazla bir geçmişi vardır. Kız kulesi değişik tarihlerde farklı amaçlarla kullanılmıştır. Kimi zaman ticaret gemilerinin denetlenmesi için, kimi zaman ise askeri tehlikelerin gözlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gümrük amaçlı işletilmiştir. Daha sonra müze ve restoran haline getirilen bu yapı İstanbul’un ve Bizans döneminin en eski yapılarından biri olarak bilinir.

indir (6)

Kız Kulesi’nin Tarihi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir