Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay Nedir

Bu yazımızda, Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay Nedir Kısaca bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

seyit onbaşı ile ilgili görsel sonucu

Çanakkale Savaşı, Türk milleti için adeta bir ölüm kalım savaşı olmuştur. Bu dönem içerisinde uzun yıllardır Osmanlı İmparatorluğu’nu işgal ederek onu kendi aralarında paylaşmak isteyen düşman kuvvetleri, birlik olarak Osmanlı üzerine taaruza geçmişlerdir. O zamanlarda ekonomik, teknolojik olarak büyük zorluklar içerisinde bulunan Osmanlı’nın bu savaşta zafere ulaşması neredeyse imkansız görünüyordu.

Ancak Türk insanının kalbindeki vatan aşkı ve Allah sevgisi, bu savaştaki belirleyici etkenlerden bir tanesi olmuştur. Vatanımızın var olmak ya da yok olmak savaşı olarak nitelendirilecek Çanakkale Zaferi de, insanlarımızın göğsündeki imanının ne denli kuvvetli olduğunu gösteren pek çok efsaneyle doludur. Bu efsanelerden bir tanesi de, Koca Seyit’in efsanesidir.

Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı esnasında görev almış bir askerdir. Savaş esnasında boğazlara yanaşan muazzam düşman zırhlılarına karşılık olarak Osmanlı Devleti’nin pek az topu bulunuyordu. Yani atılan her merminin, kesinlikle hedefe isabet etmesi gerekiyordu. Boşa giden tek bir mermi dahi, İstanbul’un düşmesine, Osmanlı’nın yok olmasına neden olabilirdi.

Topçu bataryasında görev yapan Koca Seyit’in bulunduğu alan, bir düşman gemisi tarafından topa tutulmuştur. Çevresindeki herkesin hayatını kaybettiğini gören Koca Seyit, ”Ya Allah!” diyerek son çare olarak 250 kiloluk top mermilerini sırtlayarak silahlara yüklemeyi denemiş, nitekim başarılı da olmuştur. Yalnız başına kaldığı bataryada yaptığı atışlarda isabeti de yakalayan Koca Seyit, sırtında 250 kiloluk top mermisi ile savaşın kahramanlarından bir tanesi olmuştur.

Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

2 thoughts on “Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay Nedir

 • 16/03/2017 tarihinde, saat 20:10
  Permalink

  adım güzel mi

  Yanıtla
 • 16/03/2017 tarihinde, saat 20:08
  Permalink

  çok güzel bir site tavsiyede bulunurum…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir