Kol İncinmesi Nasıl Anlaşılır

kol incinmesinin belirtileri,
kol incinmesi tedavisi,
kol incinmesi nasıl anlaşılır

Herhangi bir eklemin, burkulması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Çoğunlukla ayak, el bileklerinde veya diz kapağında görülür. Eklem; incindiği zaman, kısa süren bir ağrı hissedilir. Sonra eklemin bulunduğu yerde şişme, zonklama, morarma görülür. Yapılacak ilk iş, incinen yeri sargı bezi ile sarmak ve üzerine soğuk su dökmektir. İncinen yerde kırık, çıkık yoksa aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta, tuz.

Hazırlanışı : 2 adet çiğ yumurtanın sarısı, bir kaba dökülür. Üzerine, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu konup, karıştırılır. Sonra temiz bir sargı bezine dökülüp, her tarafına yayılır. İncinen yere sıkı sıkı sarılır.

Bir kası kemiğe bağlayan, kastaki veya tendondaki lifler aşırı geriletilir hatta yırtılabilir. Bu tür bir yaralanmaya incinme denir. Etkilenen bölümde, ağrı, hassasiyet ve şişlik olabilir.

Kaslar ve tendonlar, en çok, soğuk ve gergin olduklarında incinme riski taşırlar; özellikle de bizler yaşlandıkça. Yaralanmalar, genelde, şiddetli bir hareket aniden yapıldığında olur. Öncesinde ısınmadan fazla enerji gerektiren egzersiz yapan kişiler özellikle incinmeye açıktır.

Yanlış teknikle veya başta ayakkabı olmak üzere yetersiz donanımla ya da düzgün olmayan sert yüzeylerde egzersiz yapmak da, kol ve bacakları incinmeye yatkın hale getirir. Bazı kişilerde bulunan, eşit olmayan bacak uzunluğu gibi mekanik dengesizlikler de, kişiyi, vücudun bu durumu kompanse etme biçiminden dolayı, incinmeye meyilli hale getirir.
Eğer bir kas aşırı gerilirse, gergin ve ağrılı olabilir ve kasta spazm gelişebilir.

Kas spazmı dolaşımı kısıtladığı için şiddetli bir ağrı ve spazm döngüsü oluşabilir. Çoğu eklem kaslarla sarılıdır ve böylece korunmaktadır. Eklemler kolay yaralandığından, tendonlar ve kaslar da yaralanmaya eğilimlidir.Kaslar kasılabilmek için oksijene ihtiyaç duyduklarından, çok sayıda kan daman da içerirler. Kas dokusu yırtıldığında bunlar da kanar, fakat genellikle, deri de zarar görmedikçe, dışardan görülebilen herhangi bir morarma ya da çürüme olmaz.

kaynaklar:saglikvediyet.info
sifaliyiz.biz

————————————————————————————————————————————————————-

Kol İncinmesi Nasıl Anlaşılır kol incinmesinin belirtileri, kol incinmesi tedavisi, kol incinmesi nasıl anlaşılır Herhangi bir eklemin, burkulması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Çoğunlukla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir