Kolonya Nasıl Yapılır

Kolonya yapımında kullanılan malzemeler, bu yazımızda sizlere kolonya nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz.

Bayramların, özel günlerin ve hatta bazen günlük hayatımızın en önemli malzemelerinden biri olan kolonya büyük ölçüde etil alkolden imal edilen bir üründür. Seyreltilmiş bir alkolden yapılan kolonyanın kimyasal açılımı C2H5OH’dır. Bazen daha ucuz olması açısından kolonya daha zararlı olan metil alkolden yapılır. Ancak bu sahte kolonyalar insan sağlığına zarar verebilir hatta ölümlere bile neden olabilir. Bu nedenle kolonya alırken marka ve güvenilir kolonyaları tercih ediniz.

Alkol çözeltisinin içine farklı esanslar yerleştirilmesiyle birlikte kolonyaya farklı kokular da eklenmiş olur. Günümüzde klasik kolonyaların yerine tütün, gül ve lavanta gibi değişik kokuların konulduğu kolonyalar da kullanılmaktadır.

Mililitrelik cam beher, etil alkol, saf su, limon veya limon esansı malzemelerinden oluşan karışım kolonyayı oluşturur. Kolonyada kullanılan alkol miktarı kolonyanın derecesini belirler. Kolonya şişesinin içindeki saf suyun alkole oranına göre derecesi belirlenir. Kolonyalar genellikle en ağır alkol karşımı olan 80 derece limon kolonyaları şeklinde üretilir. Bir litre kolonya yapabilmek için 883 ml etil alkol 152 ml saf su ve 15 ml limon esansı kullanılır. Bu çözeltilerin damıtılmasından limon kolonyası meydana gelir.

images (2)

Limon Kolonyası Nasıl Yapılır Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir